Różni Wykonawcy – Przystanek Woodstock ’96 [12, 13, 14 lipca 1996 roku]

Przystanek Woodstock odbył się w miejscowości Szczecin – Dąbie 12-14.07.1996 r.

Wystąpili
Quo Vadis, Free Blues Band, Gush, Bogusław Wyderka, Tuff Enuff, Jak Wolność To Wolność, Ahimsa, Skankan, Swawolny Dyzio, Ankh, Farben Lehre, Funny Hippos, Graf¬fiti, Myslovitz, Orkiestra Na Zdrowie, Open Folk, Gang Olsena, Houk, Sexbomba, Urszula, Hunter, Stage Of Unity, Closterkeller, Trebunie Tutki, Obstawa Prezydenta.

Ciekawostki
Drugą edycję zorganizowano 12-14 lipca 1996 r. w Szczecinie – Dąbiu na terenie aeroklubu. Przybyła trzydziestotysięczna publiczność.

Tę imprezę udokumentował trzypłytowy album zapakowany w… kieszeń spodni dżinsowych “Przystanek Woodstock ’96”.

Czytaj dalej Różni Wykonawcy – Przystanek Woodstock ’96 [12, 13, 14 lipca 1996 roku]

Niemen – Enigmatic (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku V)

Koniec lata 69. Po półrocznym pobycie we Włoszech wracałem samotnie za kierownicą camioncino Ford Transit. Trasę Bolonia – Warszawa pokonałem non-stop w 35 godzin. Na granicy w Cieszynie czekał już mój włoski impresario Antonio Foresti udający się z wizytą do Polski. Był zaszokowany kiedy tłumy fanów na wiadomość o przejeździe gwiazdy (…?) zaatakowały szlaban. W pośpiechu skrobnąłem kilkadziesiąt autografów i na gaz. Po rozładowaniu sprzętu w domu pognałem dalej. Wieczorem dobiłem do grona światowych szpanerów w sopockim Grand Hotelu. Szaleństwo…

Czytaj dalej Niemen – Enigmatic (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku V)

Niemen – Czy mnie jeszcze pamiętasz (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku IV)

Lepsze jest wrogiem dobrego – powiadają mądrzy ludzie. Ale widocznie nie jestem mądry skoro nie wyciągnąłem żadnych wniosków z owego porzekadła. Dowodem jest choćby i to co teraz wyprawiam z nagranymi przed laty piosenkami. Ktoś na moim miejscu machnąłby ręką wiedząc, że ludzie kupią i tak. To, że nie macham, nie świadczy ani o narcystycznym zapatrzeniu w siebie, ani o chorobliwym braku samoakceptacji. Raczej chodzi o nieodpartą chęć naprawy błędów. Jeżeli ktoś to nazwie chorobą, niech sobie jeszcze i poironizuje na temat moich syzyfowych potów… Nie będę się tym zamartwiać, ani się biczować. Nie każdy mądry ten kto bezbłędny… Znam też porzekadło bardziej oczywiste: nic nie jest tak dobre, żeby nie mogło być lepsze… Ta płyta miała być lepsza. I jest. Prawdziwą inspiracją stały się organy Hammonda, cudem sprowadzone z Kopenhagi. Żeby zdobyć to cacko musiałem się zadłużyć…

Czytaj dalej Niemen – Czy mnie jeszcze pamiętasz (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku IV)

Niemen – Sukces (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku III)

Rok 1968. Ledwo ochłonąłem po sukcesie „Dziwnego świata”, a już trzeba było myśleć o nowej płycie. Od stycznia wojażowałem z Akwarelami po świecie, a to Francja-elegancja (MIDEM), a to jakaś europejska telewizja (Brema), a to znowu festiwal (Bratysławska Lira). Do tego jeszcze comiesięczne trasy po Polsce. Skoncentrować się na pisaniu mogłem tylko w drodze. I mimo, że tytuł wykiełkował pół roku wcześniej, dwanaście piosenek, wysupłanych z wolnego od koncertów czasu, nagraliśmy dopiero na przełomie maja i czerwca…

Czytaj dalej Niemen – Sukces (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku III)

Niemen – Dziwny Jest Ten Świat… (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku II)

…Pragnę zwrócić uwagę na utwór tytułowy – „Dziwny jest ten świat”… Muzyka powstała na początku sierpnia 1966 r. w Paryżu, podczas występów w programie „Music-Hall de Varsovie” w Olympii. Tekst napisałem pod wpływem przeżyć, obserwowania ludzi i świata. Od kilku lat nosiłem się z zamiarem, w sposób sugestywny wyśpiewać ludziom prawdę. Używamy wielkich, ogromnych słów protestu przeciwko wojnie, nie zastanawiając się jednocześnie nad tym co się dzieje wśród nas na co dzień; nie zdajemy sobie sprawy, że nieraz ludzie zabijają się wzajemnie słowami…
Dedykuję ten utwór wszystkim ludziom o wrażliwych sercach…

Czytaj dalej Niemen – Dziwny Jest Ten Świat… (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku II)

Niemen – Sen o Warszawie (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku I)

Kiedy jesienią 1962 roku nagrywałem pierwszy singel w studiu Polskich Nagrań, nie przypuszczałem, ze pozbędę się kiedykolwiek swojego dolce voce. Kompleks nasilał się. Nie przekonywały mnie: ani nieustające powodzenie piosenek latyno-amerykańskich, ani entuzjazm szerokiej publiczności, z jakim mnie przyjmowała.
Profesor Karużas (reżyser nagrania) nie krył zachwytu dla mojej, jak sie wyrażał, muzykalności. Może dlatego, że ani razu nie popełniłem podstawowego grzechu. Nie fałszowatem. Ucho miałem czujne i takie herezje były nie do pomyślenia. Po nagraniu playbacku z Jurkiem Kowalskim (na bębenkach) do samby „Felicidade” zaskoczyłem pana profesora jeszcze bardziej. Wypatrywał przez szybę dźwiękochłonną, na jakim to instrumencie tak słodzę w solówce..? Gdy się okazało, że wysmyczkowałem solo na strunach własnego głosu – zaniemówił…

Czytaj dalej Niemen – Sen o Warszawie (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku I)

Wojciech Młynarski – Recital ’71 (1996, Polskie Nagrania)

Poeta, satyryk, dramaturg, scenarzysta, autor tekstów piosenek i piosenkarz, także kompozytor i reżyser. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów współpracował z kabaretem „Hybrydy”. Jako autor debiutował w nim piosenką Po prostu wyjedź w Bieszczady. W latach 1964–1966 współpracował ze stołecznymi kabaretami „Dreszczowiec” i „U Lopka” oraz z kabaretem „Dudek”, dla którego stworzył repertuar wykonywany przez Wiesława Gołasa, Wiesława Michnikowskiego i Barbarę Rylską. Od końca lat 60. występował z autorskimi recitalami, m.in.: W co się bawić, Szajba, Wieczór liryczny i Róbmy swoje. Prezentował je w kraju i za granicą, m.in. w RFN, Francji, W. Brytanii i we Włoszech oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Współpracuje jako autor z Polskim Radiem, TVP i teatrami muzycznymi.

Czytaj dalej Wojciech Młynarski – Recital ’71 (1996, Polskie Nagrania)

Marek Sart. Komu Piosenkę… (1997, Polskie Nagrania)

Kompozytor i pianista. Studiował na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódźkiego oraz prywatnie kompozycję u Tadeusza Szeligowskiego w Warszawie. W czasie studiów współtworzył Klub Melomani przy polskim oddziale YMCA (z ang. Young Men’s Christian Association – Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej) w Łodzi, grał także na kontrabasie i gitarze w zespole Melomani.

W 1950 r. rozpoczął współpracę z Polskim Radiem, a następnie z TVP. Komponował i aranżował m.in. dla radiowych orkiestr w Warszawie, Łodzi i Poznaniu oraz dla zespołu Błękitny Jazz Ryszarda Damrosza. W latach 1960–1962 pełnił funkcję kierownika muzycznego warszawskiego Teatru Buffo. W 1961 r. założył w hotelu Bristol w Warszawie Teatr Piosenki, przekształcony później w Klub Piosenki ZAKR. W latach 1968–1969 prowadził z Ernestem Bryllem folk-rockowy zespół Drumlersi, dla którego komponował i aranżował. W latach 1973–1974 był kierownikiem muzycznym Państwowego Teatru Muzycznego w Poznaniu. Od 1991 r. przewodniczy radzie Fundacji Kultury Polska-Niemcy.

Czytaj dalej Marek Sart. Komu Piosenkę… (1997, Polskie Nagrania)

Duet Stela (Stasiek Wielanek & Ela Szaniewska) – Disco Folk (1997, Polskie Nagrania)

NA LUDOWO
Co najmniej dziwne wydają się teksty typu: „Koraliki matuś dała”, czy „Daj Kasiu buzi”, śpiewane przez Staśka Wielanka, było nie było, związanego niemalże organicznie z klimatem warszawskich podwórek.
Dziwne, dopóki nie posłucha się, jak śpiewa z Elą Szaniewską, a wtedy można podskoczyć jak ten Maciek leżący na desce, kiedy mu zagrali piosenki „Duetu Stela” na ludowo. Bo tez Ela ze Staśkiem czują ludową nutę jak nikt, z wdziękiem poruszając się po krakowiakach, polkach i obertasach.
I nic w tym dziwnego. Nasz folklor od dawna inspiruje twórców, począwszy od Szopena i Szymanowskiego, ze sięgniemy na najwyższą półkę, po Marylę Rodowicz, Kazika, „Elektryczne Gitary” i wielu innych.
To także praźródło szemranego folkloru warszawskiego. Czy, w takim razie, może jeszcze kogoś dziwić, ze Stasiek czuje się w nim jak ryba w wodzie pod Mostem Poniatowskiego …
Stanistaw Penksyk

Czytaj dalej Duet Stela (Stasiek Wielanek & Ela Szaniewska) – Disco Folk (1997, Polskie Nagrania)

Krzysztof Sadowski And His Hammond Organ (1997, Polskie Nagrania)

KRZYSZTOF SADOWSKI
Jeszcze będąc studentem szkoły muzycznej (w klasie wybitnego pianisty Waldemara Maciszewskiego „Valdi”) wziął udział w II Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie, kierując zespołem MODERN COMBO. W tym czasie rozpoczyna współpracę ze Zbigniewem Namysłowskim, który we wspomnianym zespole grał na wiolonczeli, a później w latach 1960-63 w JAZZ ROCKERS na saksofonie altowym. Do zespołu tego dołączył później Michaił Urbaniak…

Czytaj dalej Krzysztof Sadowski And His Hammond Organ (1997, Polskie Nagrania)