Archiwum kategorii: Piosenka poetycka

Barbara Rybałtowska – Fantazyja (2000, Polskie Nagrania) ®

Tekst z okładki
Polskie Nagrania proponują Państwu posłuchanie ciekawych piosenek Barbary Rybałtowskiej. Piosenki i ballady, utrzymane w ciepłym, życzliwym światu i ludziom nastroju skłaniają do refleksji nad codziennością, przekazują niebanalne doświadczenia i emocje.
Autorka prezentuje różne gatunki poezji i piosenki: od stylizacji na modłę rybałtowską, po piękne liryki, takie jak kołysanka Jakim dobrym mocom” czy „Samotność moja” lub świetny „Chandrablues”. Bohaterka piosenek Rybałtowskiej widzi świat z dystansu, czasem nawet ironicznego. Nie ma tu dramatów, łez, rozpaczy; jest pogodna zaduma, mądra refleksja, wyciszone jakby i wysublimowane emocje. Czasem, jak w piosence „To nie chodzi wcale o mnie” te emocje przeniesione sana rzeczy, to one czują, one tęsknią Gra poetyckich konwencji i stylizacji miesza ze sobą, jak w życiu, żal i ironię, szczerość i maskę; tworzy też oryginalny styl Rybałtowskiej, który podoba się publiczności…

Czytaj dalej Barbara Rybałtowska – Fantazyja (2000, Polskie Nagrania) ®

Wojciech Młynarski – Dziewczyny, Bądźcie…; Obiad Rodzinny (1997, Polskie Nagrania)

Szanowni Państwo,
„Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę” i „Obiad rodzinny”to druga i trzecia płyta długogrająca w mej działalności autorsko – wykonawczej. Nagrałem te płyty prawie trzydzieści lat temu, ale wiele tytułów do dziś zachowałem w repertuarze jak choćby „Bynajmniej”, „Nie ma jak u mamy” czy „Lubię wrony”.
Na obwolucie płyty „Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre” wybitny pisarz Stanisław Dygat napisał o mnie parę słów. Te słowa przytaczamy poniżej. Miałem szczęście przyjaźnić się z Dygatem i Jego żoną – Kaliną Jędrusik. Dygat cenił moje piosenki i pierwszy publicznie uznał je za teksty literackie. On też namówił mnie bym jako materiał dowodowy do Związku Literatów Polskich złożył moje płyty i… zostałem przyjęty. O ile mi wiadomo był to jedyny tego rodzaju wypadek w dziejach Związku…

Czytaj dalej Wojciech Młynarski – Dziewczyny, Bądźcie…; Obiad Rodzinny (1997, Polskie Nagrania)

Wojciech Młynarski – Recital ’71 (1996, Polskie Nagrania)

Poeta, satyryk, dramaturg, scenarzysta, autor tekstów piosenek i piosenkarz, także kompozytor i reżyser. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów współpracował z kabaretem „Hybrydy”. Jako autor debiutował w nim piosenką Po prostu wyjedź w Bieszczady. W latach 1964–1966 współpracował ze stołecznymi kabaretami „Dreszczowiec” i „U Lopka” oraz z kabaretem „Dudek”, dla którego stworzył repertuar wykonywany przez Wiesława Gołasa, Wiesława Michnikowskiego i Barbarę Rylską. Od końca lat 60. występował z autorskimi recitalami, m.in.: W co się bawić, Szajba, Wieczór liryczny i Róbmy swoje. Prezentował je w kraju i za granicą, m.in. w RFN, Francji, W. Brytanii i we Włoszech oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Współpracuje jako autor z Polskim Radiem, TVP i teatrami muzycznymi.

Czytaj dalej Wojciech Młynarski – Recital ’71 (1996, Polskie Nagrania)

Elżbieta Wojnowska – Songi Brechta (1994, Polskie Nagrania)

Zadebiutowała na scenie w 12. roku życia w Teatrze Dramatycznym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie rolą Nel w adaptacji powieści pt. W pustyni i w puszczy autorstwa Henryka Sienkiewicza.

Po nauce w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie ukończyła Studium Nauczycielskie w Cieszynie (kierunek wychowanie muzyczne) i była studentką historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Była wykładowcą PWSFTviT w Łodzi oraz Wyższej Szkole Aktorskiej Machulskich w Warszawie…

Czytaj dalej Elżbieta Wojnowska – Songi Brechta (1994, Polskie Nagrania)

Jacek Różański – Życie to nie teatr (1993, Polskie Nagrania)

Jacek Różański (ur. 5 stycznia 1946 w Łodzi) – aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, piosenkarz, wykonawca poezji śpiewanej.
W 1970 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi.
W latach 1970–1972 występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, w latach 1973–1974 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w latach 1974–1977 w Teatrze Nowym w Poznaniu, w latach 1977–1988 w Teatrze Muzycznym w Słupsku, w latach 1988–1993 w Zespole Janusza Wiśniewskiego, w latach 1995–1996 w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, w roku 1997 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, w latach 1997–1999 w Teatrze Studio w Warszawie. Od roku 1999 jest aktorem Teatru Narodowego w Warszawie.

Znany m.in. z muzycznej interpretacji wierszy Edwarda Stachury…

Czytaj dalej Jacek Różański – Życie to nie teatr (1993, Polskie Nagrania)

Wojciech Młynarski śpiewa swoje piosenki (1991 Polskie Nagrania)

Wojciech Marian Młynarski (ur. 26 marca 1941 w Warszawie, zm. 15 marca 2017 tamże) – polski poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i librett, tłumacz, znany przede wszystkim z autorskich recitali. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Przez niektórych autorów uznawany za najwybitniejszego twórcę tekstów w powojennej historii kabaretu literackiego w Polsce…

Czytaj dalej Wojciech Młynarski śpiewa swoje piosenki (1991 Polskie Nagrania)

Bułat Okudżawa – Życzenia dla przyjaciół (1991 Polskie Nagrania)

Jego piosenki śpiewali opozycjoniści, ale on sam nie czuł się dysydentem, tylko poetą. 20 lat temu, 12 czerwca 1997 roku, zmarł rosyjski poeta, prozaik, pieśniarz Bułat Okudżawa autor takich piosenek jak “Modlitwa”, Piosenka o żołnierskich butach” czy “Nie wierzcie piechocie”.

Agnieszka Osiecka tak wspominała koncert Okudżawy w Moskwie: “siedzieliśmy wszyscy, skuleni, wokół pianina, w łopocie serca, w przejmującej radości, w cieple ludzkim, ba – gorąco ze szczęścia nam było – i Bułat nam śpiewał swoje piosenki głosem, który przechodzi człowiekowi przez serce – jak przez głośnik – jakby to serce nasze samo śpiewało…”

Czytaj dalej Bułat Okudżawa – Życzenia dla przyjaciół (1991 Polskie Nagrania)

Wojciech Młynarski – Młynarski w Ateneum. Recital ’86 (1991 Polskie Nagrania)

Wojciech Marian Młynarski (ur. 26 marca 1941 w Warszawie, zm. 15 marca 2017 tamże) – polski poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i librett, tłumacz, znany przede wszystkim z autorskich recitali. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Przez niektórych autorów uznawany za najwybitniejszego twórcę tekstów w powojennej historii kabaretu literackiego w Polsce.

Debiutował w początku lat 60. w studenckim kabarecie klubu „Hybrydy”, był autorem i reżyserem dwóch programów kabaretu: „Radosna gęba stabilizacji” (1962) oraz „Ludzie to kupią” (1963).

Swoje piosenki wykonywał sam, jednak wiele z nich zyskało rozgłos w wykonaniu innych wykonawców, takich jak m.in. Michał Bajor, Hanna Banaszak, Ewa Bem, Halina Frąckowiak, Edyta Geppert, Anna German, Irena Jarocka, Kalina Jędrusik, Krystyna Konarska, Halina Kunicka, Krzysztof Krawczyk, Dana Lerska, Grażyna Łobaszewska, Alicja Majewska, Krystyna Prońko, Łucja Prus, Maryla Rodowicz, Irena Santor, Jarema Stępowski, Janusz Szrom, Grażyna Świtała, Agnieszka Wilczyńska, Zbigniew Wodecki, Maciej Maleńczuk i Andrzej Zaucha oraz zespołów: Raz, Dwa, Trzy, Alibabki, 2 plus 1, Quorum i Skaldowie…

Czytaj dalej Wojciech Młynarski – Młynarski w Ateneum. Recital ’86 (1991 Polskie Nagrania)

Jerzy Mamcarz – …Jeszcze Tańczą Ogrody (1997, Polskie Nagrania Edition)

Jerzy Mamcarz (ur. 31 lipca 1952 roku w Mielcu) – polski pieśniarz, poeta, kompozytor, autor piosenek, gitarzysta, satyryk, członek ZASP – egzamin u profesora Aleksandra Bardiniego), od 16.07.2020r. prezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR – sekcja literacka (od 2012 r. przew. Literackiej Komisji Kwalifikacyjnej), członek ZAIKS – sekcja literacka i kompozytorów, członek STOART, członek ZZTK (od 2016 członek Zarządu), prezes Stowarzyszenia Warszawska Scena Bardów, pomysłodawca i dyrektor art. Festiwalu im. Jonasza Kofty Moja Wolności (w 2020 r. XIV edycja) Absolwent Politechniki Krakowskiej.

Czytaj dalej Jerzy Mamcarz – …Jeszcze Tańczą Ogrody (1997, Polskie Nagrania Edition)