Archiwum kategorii: Big Beat

Niebiesko-Czarni – Niebiesko-Czarni (1966) + Alarm! (1967) [Polskie Nagrania 1997]

Niebiesko-Czarni – zespół wokalno-instrumentalny założony w 1962 roku w Gdyni przez Franciszka Walickiego i Jerzego Kosselę.
W ponad czternastoletniej historii Niebiesko-Czarni nagrali 8 płyt długogrających oraz 24 single i czwórki o łącznym nakładzie
3,5 mln szt.; dali ponad 3000 koncertów; przejechali ponad 245 000 kilometrów w trasach koncertowych.
Okazjonalnie Niebiesko-Czarni reaktywowali się w latach 1986, 1987, 1992 i 2002.

Czytaj dalej Niebiesko-Czarni – Niebiesko-Czarni (1966) + Alarm! (1967) [Polskie Nagrania 1997]

Polska Nostalgia 65+ vol. 10

Piosenki do słuchania, może nie do zabawy, choć niektóre z nich były przebojami, jak “Smak i zapach pomarańczy” czy absolutnie klasyczny i światowy “Dzień dobry, Mr Blues”. Niektóre zyskały dopiero w nowej rzeczywistości pełne zrozumienie (“Kokaina”), a jeszcze inne jak “Polska miłość”, “Oddalasz się” czy “Ktoś kto mnie lubi” są nieśmiertelne.

Czytaj dalej Polska Nostalgia 65+ vol. 10

Franciszek Walicki, “ojciec polskiego rocka”, nie żyje

Franciszek Walicki urodził się 20 lipca 1921 roku w Łodzi. W połowie lat 50. był organizatorem Festiwalu Muzyki Jazzowej, jednak z czasem skoncentrował się na muzyce rockowej. Przyczynił się do stworzenia zespołów takich jak Rhythm&Bues, Czerwono-Czarni czy Niebiesko-Czarni. Współpracował między innymi z Czesławem Niemenem, Adą Rusowicz, Urszulą Sipińską, Piotrem Szczepanikiem czy Krzysztofem Klenczonem.

Czytaj dalej Franciszek Walicki, “ojciec polskiego rocka”, nie żyje

Polska Nostalgia 65+ Vol. 6

Sentymentalne piosenki do tańca, po raz trzeci, nie tylko dla rodziców

Sentymentalne piosenki i znów do tańca? Tak, to nie pomyłka. Początek lat 60-tych, a później cała dekada to wg mnie najlepszy okres w historii polskiej piosenki i nie mam tu na myśli żadnego big beatu tylko klasyczną formę. Jej walory czysto muzyczne, kompozycje, które nawet pozbawione tekstu są wartością samą w sobie. Myślę o klasycznych aranżacjach, które wzbogacone instrumentalnymi smaczkami bronią się dziś bez żadnego wysiłku i naciągactwa. Czytaj dalej Polska Nostalgia 65+ Vol. 6