Archiwum kategorii: Big Beat

Trubadurzy – Znamy Się Tylko z Widzenia (1998, Polskie Nagrania)

Trubadurzy – jeden z naszych najpopularniejszych zespołów lat 60. Trubadurzy – zespół, który tworząc własny repertuar, dał wyraz swej miłości do muzyki ludowej. Trubadurzy – czterej weseli, pogodni chłopcy znów na trasach koncertowych, znów w studiach nagraniowych.
Oddajemy w Państwa ręce nową płytę Trubadurów. Nową, ale przy okazji trochę „starą” – bowiem nie ma na niej piosenek premierowych, są za to stare, znane i lubiane przeboje, spopularyzowane jeszcze w latach 60. Ale nagrane są w nowych wersjach – z zachowaniem klimatu tamtych lat, natomiast od strony technicznej nagrane tak, jak wymaga tego koniec XX wieku!
Włączmy więc tę płytę, przypomnijmy sobie te piękne, stare piosenki i kilka faktów z bogatego, artystycznego życia Trubadurów…

Czytaj dalej Trubadurzy – Znamy Się Tylko z Widzenia (1998, Polskie Nagrania)

70. w Skali Beauforta 1970-1972 Vol.1,2,3 (1997, Polskie Nagrania)

Kiedy kończył się rok 1970 ze światowej sceny rockowej odeszli już Janis Joplin i Jimi Hendrix. Przestał koncertować i nagrywać zespół The Beatles. Rok wcześniej bezsensownie z życiem rozstał się Brian Jones (The Rolling Stones), a w 1971 roku muzyczny świat opłakiwał śmierć Jimi Morrisona …
…a u nas już śmielej można było mówić i pisać o polskim „mocnym uderzeniu”…

Czytaj dalej 70. w Skali Beauforta 1970-1972 Vol.1,2,3 (1997, Polskie Nagrania)

Czerwono Czarni – Msza Beatowa – Pan Przyjacielem Moim (1995, Polskie Nagrania)

Msza beatowa „Pan przyjacielem moim” – msza skomponowana w latach 60. XX wieku przez Katarzynę Gärtner, a nagrana na płytę przez grupę Czerwono-Czarni. W mszy beatowej po raz pierwszy w Polsce treści religijne przedstawiono w formie muzyki rozrywkowej, a dokładniej bigbitu…

Czytaj dalej Czerwono Czarni – Msza Beatowa – Pan Przyjacielem Moim (1995, Polskie Nagrania)

Nazywano nas dziećmi Belzebuba (1994, Polskie Nagrania)

Prorokował kiedyś Krzysztof Klenczon, nim tragiczny wypadek na ulicach Chicago nie zgasił jego zadziornego życia: “Nie przejdziemy do historii”. Nawiązywał do czasów, gdy słowo “rock’n’roll” było u nas jeszcze na indeksie ( zastępowaliśmy je “big beatem” lub “mocnym uderzeniem”),
a nas – miłośników nowej muzyki – nazywano “bandą debili”, “big beatowymi hochsztaplerami” albo “pajacami pozbawionymi talentu i słuchu” (cytaty autentyczne!). Jeszcze nie wiedzieliśmy, co wyłoni się z chaosu lat sześćdziesiątych za sprawą rock and rolla, ale czuliśmy, że wkraczamy w proces tworzenia się nowych faktów kulturowo-obyczajowych i w taki etap rozwoju cywilizacyjnego, w którym przepływ wzorców zaczynał zmieniać kierunek i przebiegać nie od starych do młodych, jak dotychczas, ale odwrotnie – to młodzi zaczynali narzucać starszemu pokoleniu modę, obyczaje, styl bycia i życia… Nie podobało się to decydentom i strażnikom moralności. Uważali, że fascynacja rock’n’rollem to uleganie zachodniej subkulturze, patologia, symbol moralnej degrengolady.

Czytaj dalej Nazywano nas dziećmi Belzebuba (1994, Polskie Nagrania)

Nie Zadzieraj Nosa… Przeboje Marka Gaszyńskiego (1993, Polskie Nagrania)

Marek Piotr Gaszyński (ur. 14 czerwca 1939 w Warszawie, zm. 15 stycznia 2023 tamże) – polski dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek oraz autor książek o tematyce muzycznej. Znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Od 1964 roku pisał teksty piosenek dla popularnych wykonawców muzyki rozrywkowej. Pierwszą piosenką, jaką napisał, był napisany do muzyki Czesława Niemena utwór Czy wiesz. Piosenki z jego tekstami usłyszeć można w wykonaniu m.in. takich artystów, jak: Aldona Orłowska, Breakout, Czerwone Gitary, Halina Frąckowiak, Helena Majdaniec, Gang Marcela, Jerzy Grunwald, Test, Maciej Kossowski, Bogusław Mec, Wojciech Gąssowski, Niebiesko-Czarni, Czesław Niemen, Polanie, Wojciech Skowroński, Tadeusz Woźniak…

Czytaj dalej Nie Zadzieraj Nosa… Przeboje Marka Gaszyńskiego (1993, Polskie Nagrania)

Trzy Korony – Krzysztof Klenczon i Trzy Korony (1993, Polskie Nagrania)

Trzy Korony – zespół muzyczny założony przez Krzysztofa Klenczona po jego odejściu z zespołu Czerwone Gitary. Działał od wiosny 1970 do wiosny 1972 roku. W roku 1971 nagrał album Krzysztof Klenczon i Trzy Korony, z którego pochodzi utwór „10 w skali Beauforta”.

We wrześniu 2010 podczas sesji zdjęciowej do dokumentalnego filmu 10 w skali Beauforta, muzycy Trzech Koron wystąpili w klubie Stary Rower w Sopocie…

Czytaj dalej Trzy Korony – Krzysztof Klenczon i Trzy Korony (1993, Polskie Nagrania)

Czerwone Gitary – The Best Of 1965-79 (1991 Polskie Nagrania)

Zespół został założony 3 stycznia 1965 w kawiarni „Cristal” w Gdańsku Wrzeszczu przez byłych członków gdańskiego zespołu Pięciolinie: Bernarda Dornowskiego, Jerzego Kosselę, Krzysztofa Klenczona, Jerzego Skrzypczyka i Henryka Zomerskiego. Zespół zagrał pierwszy koncert 23 stycznia 1965.

Pod koniec 1965 odszedł Henryk Zomerski, a jego miejsce zajął Seweryn Krajewski. Na pierwszych plakatach i zdjęciach zespołu nie ma sylwetek i nazwisk Seweryna Krajewskiego i Jerzego Skrzypczyka, ponieważ ujawnienie faktu występowania w tzw. zespole big-bitowym było w owym czasie równoznaczne ze skreśleniem obu z listy uczniów szkoły muzycznej. Dla bezpieczeństwa obaj muzycy występowali pod pseudonimami: Krajewski jako Robert Marczak, a Skrzypczyk jako Jerzy Geret. Swoje największe sukcesy zespół osiągnął w pierwszych pięciu latach istnienia. W 1966 grupa wydała swój debiutancki album To właśnie my, który sprzedano w liczbie 160 tys. egzemplarzy…

Czytaj dalej Czerwone Gitary – The Best Of 1965-79 (1991 Polskie Nagrania)

Various – Jarosław Kukulski. Twoje Przeboje (1994, Polskie Nagrania Edition)

1944 – 25.05. we Wrześni na świat przychodzi Jarosław Kukulski.
Ukończył Liceum Muzyczne w Poznaniu i Wydział Instrumentalny Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w klasie oboju (dyplom w 1967). W tym też czasie odbył staż w Operze Poznańskiej i Filharmonii w Zielonej Górze. Kompozytor podjął także współpracę z kabaretem “Nurt” w Poznaniu.

Czytaj dalej Various – Jarosław Kukulski. Twoje Przeboje (1994, Polskie Nagrania Edition)