Archiwum kategorii: Jazz

Andrzej Dąbrowski – Zielono Mi (1997, Polskie Nagrania)

Debiuty Andrzeja Dąbrowskiego
Perkusista i wokalista jazzowy, piosenkarz, kompozytor, dziennikarz, kierowca rajdowy, fotografik – takie dane moglibyśmy wyczytać w kwestionariuszu osobowym Andrzeja Dąbrowskiego. Na polskiej scenie muzycznej jest on zatem postacią wyjątkową.
Urodził się w 1938 roku w Wilnie. Jeszcze w liceum grywał w jazzowym trio Wojciecha Karolaka. W 1962 roku ukończył wydział instrumentalny krakowskiej PWSM w klasie perkusji Józefa Stójki.
Debiut Andrzeja Dąbrowskiego – jako perkusisty – miał miejsce w 1958 roku, w czasie krakowskich Zaduszek Jazzowych w triu Andrzeja Kurylewicza, z którym wystąpił również na pierwszym MFMJ Jazz Jamboree’58 w Warszawie. Przez całą dekadę lat 60. był perkusistą najbardziej znanych zespołów jazzowych, m.in.: wspomnianego już Andrzeja Kurylewicza, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Krzysztofa Komedy, Jerzego Miliana, Włodzimierza Nahornego, Zbigniewa Namysłowskiego, Michała Urbaniaka, Andrzeja Trzaskowskiego. Nadto towarzyszył na estradzie i w czasie nagrań studyjnych odwiedzającym nasz kraj światowym gwiazdom jazzu, wśród których byli m.in.: Stan Getz, Art Farmer, Don Cherry. Współpracował również wówczas z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz z zespołem krakowskich kameralistów Muska antiąua et nova.

Czytaj dalej Andrzej Dąbrowski – Zielono Mi (1997, Polskie Nagrania)

Krzysztof Sadowski And His Hammond Organ (1997, Polskie Nagrania)

KRZYSZTOF SADOWSKI
Jeszcze będąc studentem szkoły muzycznej (w klasie wybitnego pianisty Waldemara Maciszewskiego „Valdi”) wziął udział w II Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie, kierując zespołem MODERN COMBO. W tym czasie rozpoczyna współpracę ze Zbigniewem Namysłowskim, który we wspomnianym zespole grał na wiolonczeli, a później w latach 1960-63 w JAZZ ROCKERS na saksofonie altowym. Do zespołu tego dołączył później Michaił Urbaniak…

Czytaj dalej Krzysztof Sadowski And His Hammond Organ (1997, Polskie Nagrania)

SBB – 1 Live (1974, 1997, Polskie Nagrania)

SZUKAJ, BURZ, BUDUJ
Trzymacie w rękach płytę niezwykłą. Pierwszy longplay pierwszej polskiej super-grupy, której udało się połączyć elementy klasycznego bluesa, żywioł rock’n’rolla, agresję Hendrixa, funky i nowoczesny jazz. Do chwili powstania grupy SBB nie było w Polsce zespołu o tak potężnej sile rażenia, tak oryginalnego i sugestywnego…

Czytaj dalej SBB – 1 Live (1974, 1997, Polskie Nagrania)

Zbigniew Namysłowski Quartet (1966, 2004, Polskie Nagrania)

Zbigniew Namysłowski Quartet – album polskiego saksofonisty jazzowego Zbigniewa Namysłowskiego, nagrany z prowadzonym przez niego zespołem – Zbigniew Namysłowski Quartet. Płyta ukazała się jako vol. 6 serii Polish Jazz.

Album nagrany został w Warszawie w styczniu 1966. Wszystkie utwory zamieszczone na płycie to kompozycje lidera – Zbigniewa Namysłowskiego. LP został wydany w 1966 przez Polskie Nagrania „Muza” w wersji monofonicznej XL 0305 (matryce M-3 XW-619, M-3 XW-620) i stereofonicznej SXL (S-3 XW-619, S-3 XW-620). Reedycja na CD ukazała się w 2004.

Czytaj dalej Zbigniew Namysłowski Quartet (1966, 2004, Polskie Nagrania)

Super Duo – 3 (1994, Polskie Nagrania)

Super Duo – polski zespół gitarowy grający muzykę hiszpańską, flamenco połączoną z jazzem, założony w Poznaniu w 1984 roku, przez Cezarego Krajewskiego i Piotra Soszyńskiego.
Super Duo jest laureatem wielu nagród na różnych festiwalach w kraju i za granicą. Są to m.in. FAMA ’85, JAZZ JAMBOREE ’85, ROSKILDE FESTIVAL ’86 w Danii, Jazz Praha ’87, De-Bron Dalfsen Holland ’90, MUSE ’90 BERLIN. Ma za sobą koncerty w takich krajach jak: Rosja, Finlandia, Dania, Francja, Holandia, Czechy, Korea, Niemcy, Wielka Brytania.

Szczególnym akcentem były wspólne koncerty z Alem DiMeolą i Take 6 oraz występy w Royal Festival Hall i Barbican Centre London…

Czytaj dalej Super Duo – 3 (1994, Polskie Nagrania)

Andrzej Zaucha – Andrzej Zaucha (1991, Polskie Nagrania)

Andrzej Zaucha (ur. 12 stycznia 1949 w Krakowie, zm. 10 października 1991 tamże) – polski wokalista rhythm-and-bluesowy i jazzowo-popowy, saksofonista altowy i perkusista, a także aktor musicalowy (teatralny) i filmowy oraz artysta kabaretowy. Z wykształcenia zecer.
Był muzycznym samoukiem. Dokonał licznych nagrań płytowych, do filmów i seriali, m.in. Przybysze z Matplanety i Gumisie, oraz dla archiwum Polskiego Radia. Jego najpopularniejsze piosenki to: „Byłaś serca biciem”, „Baw się lalkami”, „C’est la vie – Paryż z pocztówki”, „Siódmy rok”, „Magia to ja”, „Wymyśliłem ciebie”, „Smakować świat”, „Jak na lotni”, „Bądź moim natchnieniem”, „O cudzie w tancbudzie”, „Czarny Alibaba” z repertuaru Heleny Majdaniec, „Rozmowa z Jędrkiem” nagrana z Andrzejem Sikorowskim oraz „Baby, ach te baby” z repertuaru Eugeniusza Bodo, nagrana z Ryszardem Rynkowskim…

Czytaj dalej Andrzej Zaucha – Andrzej Zaucha (1991, Polskie Nagrania)

Young Power – Young Power (1991 Polskie Nagrania)

Young Power – polski zespół grający free jazz z elementami rocka[1].
Powstał w 1986 założony przez grającego na flecie Krzysztofa Popka oraz grającego na instrumentach perkusyjnych Krzysztofa Zawadzkiego. Popkowi i Zawadzkiemu towarzyszyło w zespole wielu wybitnych polskich muzyków jazzowych i rockowych m.in.: Antoni „Ziut” Gralak (trąbka), Robert Majewski (trąbka), Piotr Wojtasik (trąbka), Grzegorz Nagórski (puzon), Włodzimierz „Kinior” Kiniorski (saksofon), Aleksander Korecki (saksofon), Adam Wendt (saksofon), Krzysztof Głuch (inst. klawiszowe), Zbigniew Jakubek (inst. klawiszowe), Wojciech Niedziela (inst. klawiszowe), Bernard Maseli (wibrafon), Grzegorz Kapołka (gitara), Andrzej Urny (gitara), Marcin Pospieszalski (gitara basowa), Jerzy Piotrowski (perkusja), Andrzej Ryszka (perkusja), Piotr „Jackson” Wolski (perkusja), Jorgos Skolias (śpiew) oraz Ewa Uryga (śpiew)…

Czytaj dalej Young Power – Young Power (1991 Polskie Nagrania)

Lora Szafran – W górę głowa (1991 Polskie Nagrania)

Uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. W swojej karierze wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach piosenki, wygrywając festiwale: Sopot 90 – Grand Prix i Bursztynowy Słowik, Bregenz – Austria 90, Cesme – Turcja 91. Ostatnio muzyka artystki wróciła na listy przebojów za sprawą albumów “Sekrety Życia według Leonarda Cohena” i “Nad ranem”.

Czytaj dalej Lora Szafran – W górę głowa (1991 Polskie Nagrania)