Marek & Wacek – Play Favourite Melodies (1994, Polskie Nagrania)

Duet fortepianowy utworzony przez Marka Tomaszewskiego i Wacława Kisielewskiego w 1963 r. w Warszawie. Zadebiutował w programie TV, zarejestrowanym 8 marca 1963 r. Przez dwa lata jego nagrania prezentowane były w cyklicznych audycjach radiowych, początkowo co tydzień w 10-minutowych recitalach.

Od 1964 r. zaczął koncertować na estradzie także z sekcją rytmiczną, m.in. z Edwardem Dylągiem – cb. i Szymonem Walterem – dr. Pierwsze zagraniczne koncerty odbył w Czechosłowacji, NRD i na Węgrzech. W 1964 wystąpił w filmie tv Tandem (reż. Stanisław Kokesz). Rok później po raz pierwszy koncertował na Zachodzie – we Francji i USA. W 1966 r. grał w pierwszej części recitalu Marleny Dietrich, podczas jej tournée po Polsce. W tym samym roku nagrał pierwszy polski LP z rozrywkowymi parafrazami klasyki i przebojami muzyki popularnej…

Czytaj dalej Marek & Wacek – Play Favourite Melodies (1994, Polskie Nagrania)

Rena Rolska – Wszystko co mam (1994, Polskie Nagrania)

Rena Rolska zadebiutowała w 1955 roku, podczas koncertu audycji radiowej „Zgaduj zgadula”, w Hali Gwardii w Warszawie jako solistka Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Cajmera. W latach 1956–1960 występowała w kabarecie architektów Pineska. W 1961 roku Piosenka prawdę Ci powie (Marek Sart – Kazimierz Kord) w jej wykonaniu otrzymała I nagrodę w konkursie na polską piosenkę. Ten sam utwór śpiewała również na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’61, gdzie otrzymała wyróżnienie. Na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1963) została także wyróżniona w kategorii wykonawców…

Czytaj dalej Rena Rolska – Wszystko co mam (1994, Polskie Nagrania)

Nazywano nas dziećmi Belzebuba (1994, Polskie Nagrania)

Prorokował kiedyś Krzysztof Klenczon, nim tragiczny wypadek na ulicach Chicago nie zgasił jego zadziornego życia: “Nie przejdziemy do historii”. Nawiązywał do czasów, gdy słowo “rock’n’roll” było u nas jeszcze na indeksie ( zastępowaliśmy je “big beatem” lub “mocnym uderzeniem”),
a nas – miłośników nowej muzyki – nazywano “bandą debili”, “big beatowymi hochsztaplerami” albo “pajacami pozbawionymi talentu i słuchu” (cytaty autentyczne!). Jeszcze nie wiedzieliśmy, co wyłoni się z chaosu lat sześćdziesiątych za sprawą rock and rolla, ale czuliśmy, że wkraczamy w proces tworzenia się nowych faktów kulturowo-obyczajowych i w taki etap rozwoju cywilizacyjnego, w którym przepływ wzorców zaczynał zmieniać kierunek i przebiegać nie od starych do młodych, jak dotychczas, ale odwrotnie – to młodzi zaczynali narzucać starszemu pokoleniu modę, obyczaje, styl bycia i życia… Nie podobało się to decydentom i strażnikom moralności. Uważali, że fascynacja rock’n’rollem to uleganie zachodniej subkulturze, patologia, symbol moralnej degrengolady.

Czytaj dalej Nazywano nas dziećmi Belzebuba (1994, Polskie Nagrania)

Elżbieta Wojnowska – Songi Brechta (1994, Polskie Nagrania)

Zadebiutowała na scenie w 12. roku życia w Teatrze Dramatycznym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie rolą Nel w adaptacji powieści pt. W pustyni i w puszczy autorstwa Henryka Sienkiewicza.

Po nauce w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie ukończyła Studium Nauczycielskie w Cieszynie (kierunek wychowanie muzyczne) i była studentką historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Była wykładowcą PWSFTviT w Łodzi oraz Wyższej Szkole Aktorskiej Machulskich w Warszawie…

Czytaj dalej Elżbieta Wojnowska – Songi Brechta (1994, Polskie Nagrania)

Jerzy Połomski – Przedwojenne Przeboje (1994, Polskie Nagrania)

Jeden z najpopularniejszych polskich artystów estrady lat 60. i 70. XX wieku. Śpiewając barytonem wykonywał głównie repertuar popularny, choć w jego repertuarze znalazły się także ballady. Wylansował wiele utworów lat 60. i 70., takich jak m.in. Bo z dziewczynami, Cała sala śpiewa z nami, Co mówi wiatr, Daj, Kodeks, Moja miła, moja cicha, Nie zapomnisz nigdy, Tylko ona jedna, Woziwoda. W 2009 otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.

Czytaj dalej Jerzy Połomski – Przedwojenne Przeboje (1994, Polskie Nagrania)

Alibabki – Remanent (1994, Polskie Nagrania)

Alibabki – polski żeński zespół wokalny założony w Warszawie zimą 1963 przez Zbigniewa Ciechana i Jana Rysińskiego.

15-krotnie wystąpiły na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zdobywając łącznie trzy główne nagrody. Cztery razy wystąpiły na festiwalu w Sopocie, zdobywając nagrodę publiczności.

Grały koncerty w kraju oraz w ośrodkach polonijnych za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Poza własną twórczością, wspomagały chórkami innych polskich wykonawców, takich jak: Bizony, Budka Suflera, Breakout, Czerwone Gitary, Marek Grechuta, Anna Jantar, Irena Jarocka, Elżbieta Jodłowska, Stenia Kozłowska, Halina Kunicka, Wojciech Młynarski, Czesław Niemen, Jerzy Połomski, Maryla Rodowicz, Skaldowie, Tajfuny, Tadeusz Woźniak i Andrzej Zaucha…

Czytaj dalej Alibabki – Remanent (1994, Polskie Nagrania)

Super Duo – 3 (1994, Polskie Nagrania)

Super Duo – polski zespół gitarowy grający muzykę hiszpańską, flamenco połączoną z jazzem, założony w Poznaniu w 1984 roku, przez Cezarego Krajewskiego i Piotra Soszyńskiego.
Super Duo jest laureatem wielu nagród na różnych festiwalach w kraju i za granicą. Są to m.in. FAMA ’85, JAZZ JAMBOREE ’85, ROSKILDE FESTIVAL ’86 w Danii, Jazz Praha ’87, De-Bron Dalfsen Holland ’90, MUSE ’90 BERLIN. Ma za sobą koncerty w takich krajach jak: Rosja, Finlandia, Dania, Francja, Holandia, Czechy, Korea, Niemcy, Wielka Brytania.

Szczególnym akcentem były wspólne koncerty z Alem DiMeolą i Take 6 oraz występy w Royal Festival Hall i Barbican Centre London…

Czytaj dalej Super Duo – 3 (1994, Polskie Nagrania)