Archiwum kategorii: Folk

† Witek Muzyk Ulicy – Gram Dla Was. Special Edition 2CD (2016, Ryszard Adamus)

Z grupą przyjaciół (menadżerem Ryszardem Adamusem, skrzypaczką Dominiką Bienias, perkusistą Wojciechem Kidoniem oraz odpowiedzialnym za PR i fotografię Arturem Rozmysłem) za pomocą platformy crowdfundingowej wydał w 2016 roku debiutancki album “‘Gram dla Was”, a w roku 2018 drugi, “Folko Rocko Punko Polo”, trzeci album wydał w 2021 roku “Gram dla Siebie”

Jego muzykę charakteryzowało użycie akordeonu i akustyczne aranżacje utrzymane w „ulicznej” stylistyce. W 2019 wystąpił na Pol’and’Rock Festival. Najpopularniejszym utworem Witka było „Serce wolności” z tekstem opowiadającym o polskiej emigracji zarobkowej.

Czytaj dalej † Witek Muzyk Ulicy – Gram Dla Was. Special Edition 2CD (2016, Ryszard Adamus)

Duet Stela (Stasiek Wielanek & Ela Szaniewska) – Disco Folk (1997, Polskie Nagrania)

NA LUDOWO
Co najmniej dziwne wydają się teksty typu: „Koraliki matuś dała”, czy „Daj Kasiu buzi”, śpiewane przez Staśka Wielanka, było nie było, związanego niemalże organicznie z klimatem warszawskich podwórek.
Dziwne, dopóki nie posłucha się, jak śpiewa z Elą Szaniewską, a wtedy można podskoczyć jak ten Maciek leżący na desce, kiedy mu zagrali piosenki „Duetu Stela” na ludowo. Bo tez Ela ze Staśkiem czują ludową nutę jak nikt, z wdziękiem poruszając się po krakowiakach, polkach i obertasach.
I nic w tym dziwnego. Nasz folklor od dawna inspiruje twórców, począwszy od Szopena i Szymanowskiego, ze sięgniemy na najwyższą półkę, po Marylę Rodowicz, Kazika, „Elektryczne Gitary” i wielu innych.
To także praźródło szemranego folkloru warszawskiego. Czy, w takim razie, może jeszcze kogoś dziwić, ze Stasiek czuje się w nim jak ryba w wodzie pod Mostem Poniatowskiego …
Stanistaw Penksyk

Czytaj dalej Duet Stela (Stasiek Wielanek & Ela Szaniewska) – Disco Folk (1997, Polskie Nagrania)

Kwartet Jorgi – Kwartet Jorgi (Biskupin Session) (1995 Polskie Nagrania)

Kwartet Jorgi – polski zespół muzyczny założony w 1982 roku.
Gra muzykę folkową sięgającą do tradycji ludowej muzyki słowiańskiej (polskiej, bałkańskiej, huculskiej czy ukraińskiej), celtyckiej, irlandzkiej, greckiej i afrykańskiej (muzyka egipska), inspirował się również muzyką klasyczną, która odwoływała się do muzyki ludowej (dzieła Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Wincentego Lutosławskiego…

Czytaj dalej Kwartet Jorgi – Kwartet Jorgi (Biskupin Session) (1995 Polskie Nagrania)

Super Duo – Głuche Krokodyle (1992, Polskie Nagrania Edition)

Super Duo – polski zespół gitarowy grający muzykę hiszpańską, flamenco połączoną z jazzem, założony w Poznaniu w 1984 roku, przez Cezarego Krajewskiego (zm. 1997) i Piotra Soszyńskiego (zm. 2018). Po śmierci Cezarego Krajewskiego zespół zawiesił działalność artystyczną. Została ona wznowiona po dołączeniu do zespołu Przemysława Hałuszczaka, jednego z najlepszych polskich gitarzystów flamenco i latino. Powrót nastąpił na festiwalu Duende w 2006 roku. Później Super Duo występowało razem z Grzegorzem Kopalą – kompozytorem, wokalistą, aranżerem muzycznym i wokalnym. W październiku 2018 zmarł Piotr Soszyński.

Czytaj dalej Super Duo – Głuche Krokodyle (1992, Polskie Nagrania Edition)

Enej – A Skiela Wy

26 czerwca 2020 roku będzie dniem niezwykłym, wtedy to bowiem, gdy wiosna rozkwitnie już w pełni, światło dzienne ujrzy najnowszy album zespołu Enej – “A skiela Wy”. “A skiela Wy” to odbiegający nieco od głównego nurtu działalności zespołu projekt, to płyta pod każdym względem wyjątkowa, inspirująca i prawdziwa, a wynika to zarówno z niezwykłego procesu twórczego, jak i materiału muzycznego będącego uniwersalnym nośnikiem ludzkich emocji od wieków.

Czytaj dalej Enej – A Skiela Wy