Archiwum kategorii: musical

Ewa Śnieżanka – Kochaj Mnie Tak, Jak Ja Ciebie… (1999, Polskie Nagrania)

Z okładki
Ewa Śnieżanka.
Gdyby urodziła się za oceanem,
gdzieś w New Jersey czy na Manhattanie, z pewnością byłaby aktorką śpiewającą na Broadwayu. Ale urodziła się w Polsce, gdzie Broadwayu nie ma, a przeszczep musicalowy nigdy się nie przyjął. Dlatego wielkie szlagiery Gershwina czy Kandera, Ewa Śnieżanka śpiewa dla wtajemniczonych. Dla wszystkich zaś śpiewa swoje popularne przeboje, tanga i walce, z tym najsłynniejszym „nie ostatnim walcem”, którym tak brawurowo zdobywa każdą publiczność…

Czytaj dalej Ewa Śnieżanka – Kochaj Mnie Tak, Jak Ja Ciebie… (1999, Polskie Nagrania)

Zdzisława Sośnicka – Musicals (1990 Polskie Nagrania)

Zdzisława Barbara Sośnicka-Bajer, pseud. kompozytorski Barbara Bajer (ur. 29 sierpnia 1945 w Kaliszu) – polska piosenkarka, dyrygentka, kompozytorka, obdarzona silnym głosem o skali 2,5 oktawy.
Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu w klasie fortepianu, a następnie studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. W czasie studiów muzycznych współpracowała ze Studenckim Teatrem Nurt w Poznaniu, zespołem Huberta Szymczyńskiego oraz grupami Tramp i Bizony.

Jako piosenkarka zadebiutowała w 1963 na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, ponadto została finalistką II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. W 1964 zdobyła pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. W 1965 otrzymała wyróżnienie na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu, gdzie wystąpiła jako wokalistka Poznańskiego Kwartetu Jazzowego. Ponadto zdobyła indywidualną nagrodę jurorów dla młodych wykonawców podczas 3. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu….

Czytaj dalej Zdzisława Sośnicka – Musicals (1990 Polskie Nagrania)

Ernest Bryll i Wojciech Trzciński – Kolęda Nocka (1981) (1994, Polskie Nagrania Edition)

Legendarna “Kolęda-Nocka” – powstały w 1980 roku, po sierpniowych strajkach spektakl z librettem Ernesta Brylla, do którego muzykę napisał Wojciech Trzciński, scenografem był Marian Kołodziej a reżyserem – nie żyjący już Krzysztof Bukowski – miał premierę 20 grudnia 1980 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Spektakl został odbierany jako hołd ofiarom Grudnia 70, nic więc dziwnego ze ówczesne władze zdjęły go zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego, a wydana na fali zachwytu przedstawieniem płyta winylowa została wycofana ze sprzedaży. Edycja CD z 94r przeszła zupełnie niezauważona -być może w ramach politcal correctness grubej kreski w mediach.

Czytaj dalej Ernest Bryll i Wojciech Trzciński – Kolęda Nocka (1981) (1994, Polskie Nagrania Edition)