Archiwum kategorii: Ballada

Tadeusz Chyła – Ballady (1996, Polskie Nagrania)

Tadeusz Chyła — malarz z gitarą.
Jest on rodem z Sopotu koło Gdańska. W latach pięćdziesiątych był związany z ruchem studenckim — początkowo ze słynnym teatrem (kabaretem) „Bim-Bom” w Gdańsku (Grupa „Bim-Bom” wywarła duży wpływ na style estrady nie tylko w Polsce, a grali w niej m.in. Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela, Jacek Fedorowicz.
Po zakończeniu działalności „Bim-Bomu” Tadeusz Chyła zakłada swój własny kabaret, w którym jest zarówno kompozytorem, autorem scenariusza gagów, scenografii oraz głównym Aktorem. Tam powstała część jego piosenek, jak np. znakomity pastisz fin de sićcl’u „Tamara” z tekstem Jerzego Afanasjewa. „To-Tu” zdobywa nagrodę specjalną na II Festiwalu w Opolu (1964 r.) i właściwie kończy półamatorski okres działalności Tadeusza Chyły w dziedzinie piosenki. W tym czasie rozpoczyna on owocną współpracę z jedną z najbardziej popularnych ówczesnych audycji radiowych: „Podwieczorkiem przy mikrofonie”. Co miesiąc, czy co dwa tygodnie Chyła otrzymywał od redaktorów tego programu tekst ballad Andrzeja Waligórskiego, nie żyjącego już autora z Wrocławia. Do tych tekstów Chyła pisał muzykę, potem brał swoją gitarę, wsiadał w express i opuszczał na dwa dni swoją pracownię malarską w Sopocie po to, by wziąć udział w kolejnym „Podwieczorku przy mikrofonie” transmitowanym z kawiarni „Stolica” w Warszawie…

Czytaj dalej Tadeusz Chyła – Ballady (1996, Polskie Nagrania)

BemiBek/BemiBem (1992) BemiBek/BemiBem (Polskie Nagrania Muza – PNCD 083)

Bemibem – polski zespół wokalno-instrumentalny, który powstał w marcu 1973 roku w Warszawie, po rozpadzie grupy Bemibek.

Formacja kontynuowała styl i brzmienie swojego poprzednika. W skład zespołu wchodzili:
Ewa Bem – śpiew, instrumenty perkusyjne,
Tomasz Jaśkiewicz – gitara
Paweł Dąbrowski – gitara basowa
Mariusz Mroczkowski – pianino, śpiew
Aleksander Bem – śpiew, perkusja, lider zespołu
Pierwsze koncerty grupy miały miejsce w Warszawie, kolejne w województwie koszalińskim i szczecińskim oraz w NRD. Zespół początkowo korzystał z repertuaru grupy Bemibek (Sprzedaj mnie wiatrowi, Narwańce polne, Kolorowe lato, Nie bójmy się wiosny, Podaruj mi trochę słońca, Zawsze mamy siebie) i tak samo jak poprzedni zespół rodzeństwa Bemów chętnie wykonywał ówczesne zagraniczne przeboje (m.in. Oye como va, You’ve Got A Friend, czy Proud Mary).
Już w marcu 1973 r. podczas pobytu w NRD, a później na XI KFPP w Opolu Bemibem zaprezentował swoje nowe piosenki: Śnieżna samba i Po co jechać do Werony?. Na tym festiwalu grupa przedstawiła też fragment Suity miejskiej, w której znalazły się elementy rock and rolla, ballady, bossa novy i popu.

Czytaj dalej BemiBek/BemiBem (1992) BemiBek/BemiBem (Polskie Nagrania Muza – PNCD 083)

VA – 95 Lat Polskiego Radia

Wyjątkowa okazja wymaga specjalnej oprawy. Do współtworzenia unikatowego albumu dla uświetnienia swojej 95. rocznicy, Polskie Radio zaprosiło sprawdzonych przez lata specjalistów – swoich słuchaczy. To Oni wybrali utwory, które znalazły się w albumie „95 lat Polskiego Radia”, wieńczącym ten jubileuszowy rok. Specjalne, dwupłytowe wydawnictwo zawiera 16 wyjątkowych piosenek, na stałe wpisanych w kanon polskiej muzyki rozrywkowej – tym razem w dwóch aranżacjach: oryginalnej oraz nowej, autorstwa Adama Sztaby i Krzysztofa Herdzina.

Czytaj dalej VA – 95 Lat Polskiego Radia