Archiwum kategorii: heavy metal

70. w Skali Beauforta 1970-1972 Vol.1,2,3 (1997, Polskie Nagrania)

Kiedy kończył się rok 1970 ze światowej sceny rockowej odeszli już Janis Joplin i Jimi Hendrix. Przestał koncertować i nagrywać zespół The Beatles. Rok wcześniej bezsensownie z życiem rozstał się Brian Jones (The Rolling Stones), a w 1971 roku muzyczny świat opłakiwał śmierć Jimi Morrisona …
…a u nas już śmielej można było mówić i pisać o polskim „mocnym uderzeniu”…

Czytaj dalej 70. w Skali Beauforta 1970-1972 Vol.1,2,3 (1997, Polskie Nagrania)

Różni Wykonawcy – Przystanek Woodstock ’96 [12, 13, 14 lipca 1996 roku]

Przystanek Woodstock odbył się w miejscowości Szczecin – Dąbie 12-14.07.1996 r.

Wystąpili
Quo Vadis, Free Blues Band, Gush, Bogusław Wyderka, Tuff Enuff, Jak Wolność To Wolność, Ahimsa, Skankan, Swawolny Dyzio, Ankh, Farben Lehre, Funny Hippos, Graf¬fiti, Myslovitz, Orkiestra Na Zdrowie, Open Folk, Gang Olsena, Houk, Sexbomba, Urszula, Hunter, Stage Of Unity, Closterkeller, Trebunie Tutki, Obstawa Prezydenta.

Ciekawostki
Drugą edycję zorganizowano 12-14 lipca 1996 r. w Szczecinie – Dąbiu na terenie aeroklubu. Przybyła trzydziestotysięczna publiczność.

Tę imprezę udokumentował trzypłytowy album zapakowany w… kieszeń spodni dżinsowych “Przystanek Woodstock ’96”.

Czytaj dalej Różni Wykonawcy – Przystanek Woodstock ’96 [12, 13, 14 lipca 1996 roku]

Test – Test (1992, Polskie Nagrania)

Test – polska grupa rockowa, prekursor polskiego hard-rocka. W początkowym okresie działalności kojarzona z muzyką pop.
Zespół powstał w maju 1971 roku w Warszawie założony przez trzech byłych muzyków grupy ABC: Wojciecha Gąssowskiego (śpiew, instrumenty perkusyjne), Andrzeja Mikołajczaka (instrumenty klawiszowe) i Aleksandra Michalskiego (saksofon tenorowy i barytonowy, flet). Ponadto w składzie znaleźli się: gitarzysta Tomasz Dziubiński, basista Bogdan Gorbaczyński (eks- Pięciu) i perkusista Ryszard Gromek (eks- Wiatraki).

Grupa zadebiutowała w czerwcu 1971 w studenckim klubie Stodoła, w lipcu dokonała pierwszych nagrań radiowych a we wrześniu odbyła tournée po ZSRR w towarzystwie zespołu Maryla Rodowicz i Jej Gitarzyści oraz Zofii Kamińskiej (program pt. Jadą Wozy Kolorowe). Ten okres jej działalności zdominował repertuar w stylu pop, takie piosenki jak „Antonina” czy „Sam sobie żeglarzem”…

Czytaj dalej Test – Test (1992, Polskie Nagrania)

VA – Rock-Pop Ciągle naj

Zawarte na tej płycie utwory są jednymi z największych przebojów z tamtych lat. Po dziś dzień często goszczą na antenie wielu rozgłośni radiowych oraz pojawiają się na nie zliczonej ilości składanek z muzyką rockową. Tu zostały zebrane na jednej płycie.

Polecam zwrócić uwagę na piosenkę Voo Voo – jest to wersja singlowa tego utworu, wydana przez Tonpress w 1987. Strona B singla, jest dostępna na składance Rock-Pop Nowe drogi.

Czytaj dalej VA – Rock-Pop Ciągle naj

Proletaryat – Revolt (Special Edition 2003)

Proletaryat powstał w Pabianicach w listopadzie 1987 roku utworzony przez Tomasza “Oleya” Olejnika (wokal), Dariusza “Kacpra” Kacprzaka (gitara basowa) i Jarosława “Siemiona” Siemienowicza (gitara). Pierwszym perkusista formacji został Robert Szymański którego po krótkim czasie zastąpił Zbigniew Marczyński z którym zespół nagrał dwie pierwsze płyty. Dzięki prostej muzyce gitarowej mocno osadzonej w tradycji punk rocka lat 70 oraz tekstom opisującym problemy, z jakimi na co dzień borykają się szarzy, zwyczajni ludzie grupa szybko zdobyła zaufanie punkowej publiczności.

Czytaj dalej Proletaryat – Revolt (Special Edition 2003)

Ceti – Czarna Róża

Debiut zespołu CETI, firmowanego jako projekt solowa Grzegorza Kupczyka, muszę uznać za udany i stojący na przyzwoitym poziomie. Widać byłemu śpiewakowi Turbo zachciało się wrócić do nieco lżejszych klimatów, niż to, co pod koniec lat ’80 grało Turbo, gdyż muzyka zawarta na “Czarnej Róży”, to według mnie coś pomiędzy “Dorosłymi Dziećmi” a “Smakiem Ciszy” (ze wskazaniem na drugą płytę).

Czytaj dalej Ceti – Czarna Róża