Archiwum kategorii: Blues

70. w Skali Beauforta 1970-1972 Vol.1,2,3 (1997, Polskie Nagrania)

Kiedy kończył się rok 1970 ze światowej sceny rockowej odeszli już Janis Joplin i Jimi Hendrix. Przestał koncertować i nagrywać zespół The Beatles. Rok wcześniej bezsensownie z życiem rozstał się Brian Jones (The Rolling Stones), a w 1971 roku muzyczny świat opłakiwał śmierć Jimi Morrisona …
…a u nas już śmielej można było mówić i pisać o polskim „mocnym uderzeniu”…

Czytaj dalej 70. w Skali Beauforta 1970-1972 Vol.1,2,3 (1997, Polskie Nagrania)

Różni Wykonawcy – Przystanek Woodstock ’96 [12, 13, 14 lipca 1996 roku]

Przystanek Woodstock odbył się w miejscowości Szczecin – Dąbie 12-14.07.1996 r.

Wystąpili
Quo Vadis, Free Blues Band, Gush, Bogusław Wyderka, Tuff Enuff, Jak Wolność To Wolność, Ahimsa, Skankan, Swawolny Dyzio, Ankh, Farben Lehre, Funny Hippos, Graf¬fiti, Myslovitz, Orkiestra Na Zdrowie, Open Folk, Gang Olsena, Houk, Sexbomba, Urszula, Hunter, Stage Of Unity, Closterkeller, Trebunie Tutki, Obstawa Prezydenta.

Ciekawostki
Drugą edycję zorganizowano 12-14 lipca 1996 r. w Szczecinie – Dąbiu na terenie aeroklubu. Przybyła trzydziestotysięczna publiczność.

Tę imprezę udokumentował trzypłytowy album zapakowany w… kieszeń spodni dżinsowych “Przystanek Woodstock ’96”.

Czytaj dalej Różni Wykonawcy – Przystanek Woodstock ’96 [12, 13, 14 lipca 1996 roku]

SBB – 1 Live (1974, 1997, Polskie Nagrania)

SZUKAJ, BURZ, BUDUJ
Trzymacie w rękach płytę niezwykłą. Pierwszy longplay pierwszej polskiej super-grupy, której udało się połączyć elementy klasycznego bluesa, żywioł rock’n’rolla, agresję Hendrixa, funky i nowoczesny jazz. Do chwili powstania grupy SBB nie było w Polsce zespołu o tak potężnej sile rażenia, tak oryginalnego i sugestywnego…

Czytaj dalej SBB – 1 Live (1974, 1997, Polskie Nagrania)

Piosenki Bogdana Loebla (1998, Polskie Nagrania)

…Studiował matematykę i fizykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie oraz filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako poeta zadebiutował w 1955 na łamach Dziennika Polskiego[2]. W latach 1959–1961 przebywał w Opolu, w latach 1961–1963 we Wrocławiu. W latach 1964–1966 w Rzeszowie, gdzie pełnił funkcję Prezesa Klubu Literackiego. Tam poznał Stanisława Guzka (Stana Borysa) i Tadeusza Nalepę z zespołu Blackout. Do muzyki z 10 płyt zespołu Breakout napisał dużą część tekstów, w tym „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Rzeka dzieciństwa”, „Modlitwa”, „Oni zaraz przyjdą tu”, „Przyszła do mnie bieda”, „Jest gdzieś taki dom”, „Pomaluj moje sny”, „Co się stało kwiatom”, „Daję ci próg”, „Takie moje miasto jest”, „Nocą puka ktoś”, „Powiedzmy to”, „Nauczyłem się niewiary” i wiele innych. Z tego okresu pochodzi także tekst piosenki “Anna” którą wykonywał Stan Borys, a która opisuje rzeszowiankę Annę Loebl (żonę Loebla). Od 1973 roku mieszka w Józefowie pod Warszawą…

Czytaj dalej Piosenki Bogdana Loebla (1998, Polskie Nagrania)

Andrzej Zaucha – Andrzej Zaucha (1991, Polskie Nagrania)

Andrzej Zaucha (ur. 12 stycznia 1949 w Krakowie, zm. 10 października 1991 tamże) – polski wokalista rhythm-and-bluesowy i jazzowo-popowy, saksofonista altowy i perkusista, a także aktor musicalowy (teatralny) i filmowy oraz artysta kabaretowy. Z wykształcenia zecer.
Był muzycznym samoukiem. Dokonał licznych nagrań płytowych, do filmów i seriali, m.in. Przybysze z Matplanety i Gumisie, oraz dla archiwum Polskiego Radia. Jego najpopularniejsze piosenki to: „Byłaś serca biciem”, „Baw się lalkami”, „C’est la vie – Paryż z pocztówki”, „Siódmy rok”, „Magia to ja”, „Wymyśliłem ciebie”, „Smakować świat”, „Jak na lotni”, „Bądź moim natchnieniem”, „O cudzie w tancbudzie”, „Czarny Alibaba” z repertuaru Heleny Majdaniec, „Rozmowa z Jędrkiem” nagrana z Andrzejem Sikorowskim oraz „Baby, ach te baby” z repertuaru Eugeniusza Bodo, nagrana z Ryszardem Rynkowskim…

Czytaj dalej Andrzej Zaucha – Andrzej Zaucha (1991, Polskie Nagrania)

Dżem – Cegła (1991, Polskie Nagrania)

Dżem – polski zespół muzyczny grający muzykę z pogranicza rocka i bluesa, który w 1973 roku założyli bracia Adam i Beno Otrębowie oraz Paweł Berger. Zaliczany do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej.

W grudniu 1973 roku do zespołu dołączył wokalista Ryszard Riedel, a następnie w 1978 roku – gitarzysta Jerzy Styczyński. W latach 1973-1979 działalność formacji była bardzo nieregularna i aż do 1980 roku miała status amatorski. Po występach na kilkunastu festiwalach w Polsce, w tym debiut na festiwalu w Jarocinie, oraz zagranicznej trasie koncertowej 1985 roku ukazał się debiutancki album studyjny – Cegła, który uznawany jest za jeden z najważniejszych albumów zespołu oraz historii polskiego rocka. Rok później wydany został koncertowy album Absolutely Live nagrany podczas koncertu w teatrze STU w Krakowie…

Czytaj dalej Dżem – Cegła (1991, Polskie Nagrania)

Breakout – Kamienie (1991, Polskie Nagrania)

Breakout – polski zespół bluesrockowy, założony 1 lutego 1968 roku w Rzeszowie.
W jego skład weszła większość muzyków grupy Blackout. Pierwszymi członkami grupy byli: Tadeusz Nalepa (gitara, harmonijka ustna, śpiew), Mira Kubasińska (śpiew), Janusz Zieliński (gitara basowa), Krzysztof Dłutowski (organy) oraz Józef Hajdasz (perkusja).

Debiut grupy przypadł na luty 1968 roku podczas pierwszej edycji Musicoramy. Już w kwietniu tego samego roku został przyjęty nowy basista Michał Muzolf. W czerwcu zespół odbył trasę koncertową po krajach Beneluksu. Po powrocie do kraju stał się jednym z najważniejszych polskich zespołów rockowych. W listopadzie wystąpili na kilku koncertach w Polsce. W styczniu i lutym roku 1969 ich piosenka Gdybyś kochał, hej! dotarła do pierwszego miejsca radiowej listy przebojów…

Czytaj dalej Breakout – Kamienie (1991, Polskie Nagrania)