Archiwum kategorii: Classical

Irena Santor – Przeboje Moniuszki (1998, Polskie Nagrania)

PRZEBOJE MONIUSZKI
Podczas Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju w lipcu 1980 i roku odbył się niezwykły koncert. Tamtejszy „teatr pod blachą” stał się areną, na której spotkały się dwa światy. Oto bowiem znani i popularni piosenkarze, śpiewający zazwyczaj repertuar muzyki rozrywkowej, wykonywali j pieśni Stanisława Moniuszki przy akompaniamencie zespołu instrumentalnego ANAWA.
Pod koniec tego koncertu, późnym już wieczorem, w ciszy okalającego j scenę parku zdrojowego na scenę wyszła Irena Santor, intonując „Po nocnej rosie…”, czyli „Pieśń wieczorną” – jedną z najpiękniejszych polskich pieśni. W głosie artystki słychać było ową charakterystyczną słowiańską nutę bliską sercu każdego z nas. Publiczność poniesiona wyjątkowością chwili przyłączyła się do śpiewającej artystki. Oczekiwała bowiem tradycyjnej interpretacji pieśni Moniuszki – tej przenoszonej z pokolenia na pokolenie w pamięci społecznej – bez silenia się na oryginalność wykonania.
Irena Santor zaśpiewała wówczas trzy pieśni ze „Śpiewnika domowego”, odnosząc wielki sukces.

Czytaj dalej Irena Santor – Przeboje Moniuszki (1998, Polskie Nagrania)

Marek & Wacek – Play Favourite Melodies (1994, Polskie Nagrania)

Duet fortepianowy utworzony przez Marka Tomaszewskiego i Wacława Kisielewskiego w 1963 r. w Warszawie. Zadebiutował w programie TV, zarejestrowanym 8 marca 1963 r. Przez dwa lata jego nagrania prezentowane były w cyklicznych audycjach radiowych, początkowo co tydzień w 10-minutowych recitalach.

Od 1964 r. zaczął koncertować na estradzie także z sekcją rytmiczną, m.in. z Edwardem Dylągiem – cb. i Szymonem Walterem – dr. Pierwsze zagraniczne koncerty odbył w Czechosłowacji, NRD i na Węgrzech. W 1964 wystąpił w filmie tv Tandem (reż. Stanisław Kokesz). Rok później po raz pierwszy koncertował na Zachodzie – we Francji i USA. W 1966 r. grał w pierwszej części recitalu Marleny Dietrich, podczas jej tournée po Polsce. W tym samym roku nagrał pierwszy polski LP z rozrywkowymi parafrazami klasyki i przebojami muzyki popularnej…

Czytaj dalej Marek & Wacek – Play Favourite Melodies (1994, Polskie Nagrania)

Anna Maria Stańczyk – 24 Classic Hits (1995, Polskie Nagrania Edition)

W 1948 roku urodziła się wybitna pianistka Anna Maria Stańczyk, wychowanka prof. Jana Ekiera i prof. Bronisławy Kawalli. Laureatka kilku festiwali i konkursów pianistycznych, była pierwszą w Polsce interpretatorką Koncertu skrzypcowego Beethovena w wersji fortepianowej oraz pierwszą w Anglii wykonawczynią dzieł Chopina w nowej redakcji Jana Ekiera. Otrzymała “Złotą Płytę” za CD “Anna Maria Stańczyk Plays Liszt” oraz diamentową za “24 Classic Hits”.

Czytaj dalej Anna Maria Stańczyk – 24 Classic Hits (1995, Polskie Nagrania Edition)

Lora Szafran – Tylko Chopin (1994, Polskie Nagrania Edition)

Lora Szafran, jeden z najtęższych głosów rodzimej wokalistyki jazzowej, przeszło dwie dekady temu zmierzyła się z Fryderykiem Chopinem. W 1994 r. została wydana płyta „Tylko Chopin”, pierwszy w Polsce album z jazzowymi aranżacjami kompozycji artysty z Żelazowej Woli.

Wydawnictwo zawiera interpretacje stworzone przez Bernarda Maselego, do których słowa napisała wybitna poetka Justyna Holm. Przez lata program ewaluował, chopinowska muzyka jest jeszcze bliższa nowoczesnym nurtom. Lora Szafran zastanawia się nawet nad nagraniem płyty na nowo. Na scenie podczas koncertu wokalistce towarzyszą artyści z czołówki polskiej sceny jazzowej.

Czytaj dalej Lora Szafran – Tylko Chopin (1994, Polskie Nagrania Edition)

Powstanie Warszawskie w Pieśni i w Piosence (2004, Polskie Nagrania)

Powstanie warszawskie[a] (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Największa operacja militarna Armii Krajowej. Swoim maksymalnym zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek. Była to największa bitwa stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi.

Czytaj dalej Powstanie Warszawskie w Pieśni i w Piosence (2004, Polskie Nagrania)

Anna Dereszowska i Machina De Tando – Tango Va Banque -Tanga filmowe

Tango to jeden z najpiękniejszych, najbardziej zmysłowych tańców. Tangiem można wyrazić wielką miłość, namiętność, ale też cierpienie, smutek, nostalgię. Wszyscy mamy w pamięci niezwykłe sceny tang z kultowych filmów, takich jak. “Zapach kobiety”, “Moulin Rouge”, czy “Pół żartem, pół serio”.

Czytaj dalej Anna Dereszowska i Machina De Tando – Tango Va Banque -Tanga filmowe

Krzysztof Jakowicz – Tango – moja miłość [& Tangata Quintet]

Płyta w całości poświęcona Tangom polskim – głównie autorów przedwojennych takich, jak: Petersburski, Karasiński, Wars, Szpilman, Maciejowski i inni. Wszystko w aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego, który wykonując założenia tango nuevo Astora
Piazzolli dał tym tangom nowe – współczesne i koncertowe życie.

Czytaj dalej Krzysztof Jakowicz – Tango – moja miłość [& Tangata Quintet]