Archiwum kategorii: Rock

SBB – 5 (Memento z Banalnym Tryptykiem) (1998, Polskie Nagrania)

„MEMENTO Z BANALNYM TRYPTYKIEM”, ostatnia płyta nagrana przez zespół SBB. Jakże inna od pozostałych. Po raz pierwszy zespół zaprosił do nagrania płyty czwartego muzyka – grającego na gitarze klasycznej jak również elektrycznej – Sławomira Piwowara. Wzbogacając gitarowe brzmienie, nie rezygnując z pełnego wykorzystania instrumentów elektronicznych, zespół SBB stworzył jedną z najpiękniejszych płyt w historii muzyki elektronicznej.
I tak tą płytą Polskie Nagrania zamykają etap wznawiania płyt zespołu na płytach kompaktowych i kasetach magnetofonowych.

Czytaj dalej SBB – 5 (Memento z Banalnym Tryptykiem) (1998, Polskie Nagrania)

Niebiesko-Czarni – Mamy Dla Was Kwiaty; Twarze (1998, Polskie Nagrania)

Na tym kompakcie nie znajdziecie już piosenek Niemena, Burana czy Janczerskiego – wokalistów tak silnie związanych z zespołem na początku lat sześćdziesiątych. Opuścili zespół, tworząc własne grupy i stając na ich czele.
Przyśpieszyło to proces reorganizacji zespołu i w roku 1968 umożliwiło nawiązanie kontaktu z aktualnymi w tym czasie trendami muzyki rockowej na świecie. Zmienili skład, wzmocnili zespół sekcją saksofonów (ważnym elementem soulu), skupili uwagę tylko na dwojgu solistach: Wojciechu Kordzie i Adrianie Rusowicz. Ale dylemat – co robić dalej: czy być zespołem soulowym, czy ulegać wpływom Hendrixa, nadal wymagał rozwiązania. Dwa kolejne albumy Niebiesko-Czarnych — MAMY DLA WAS KWIATY (1968) i TWARZE (1969) nie odpowiadają na to pytanie w sposób jednoznaczny i zawierają utwory charakterystyczne dla obu tych tendencji.

Czytaj dalej Niebiesko-Czarni – Mamy Dla Was Kwiaty; Twarze (1998, Polskie Nagrania)

70. w Skali Beauforta 1970-1972 Vol.1,2,3 (1997, Polskie Nagrania)

Kiedy kończył się rok 1970 ze światowej sceny rockowej odeszli już Janis Joplin i Jimi Hendrix. Przestał koncertować i nagrywać zespół The Beatles. Rok wcześniej bezsensownie z życiem rozstał się Brian Jones (The Rolling Stones), a w 1971 roku muzyczny świat opłakiwał śmierć Jimi Morrisona …
…a u nas już śmielej można było mówić i pisać o polskim „mocnym uderzeniu”…

Czytaj dalej 70. w Skali Beauforta 1970-1972 Vol.1,2,3 (1997, Polskie Nagrania)

Felicjan Andrzejczak – Świat Miłować (1997, Polskie Nagrania)

Ur. w 1948 r. Rodowity wielkopolanin. W latach 70. wykonywał m.in. utwory Czesława Niemena i wystąpił w Opolu z piosenką Peron łez. W Budce Suflera śpiewał krótko, bo tylko niecały rok (1982/83). I zaledwie w trzech utworach. Ale za to jakich! Jego rozpoznawalny od pierwszej sekundy głos na zawsze będzie się kojarzył z wielopokoleniowym giga-przebojem Jolka, Jolka pamiętasz. A także – w nieco mniejszym stopniu – z Czasem ołowiu i Nocą komety. Po rozstaniu z Budką wydał wiele płyt solowych z repertuarem poprockowo-romantycznym.

Czytaj dalej Felicjan Andrzejczak – Świat Miłować (1997, Polskie Nagrania)

Różni Wykonawcy – Przystanek Woodstock ’96 [12, 13, 14 lipca 1996 roku]

Przystanek Woodstock odbył się w miejscowości Szczecin – Dąbie 12-14.07.1996 r.

Wystąpili
Quo Vadis, Free Blues Band, Gush, Bogusław Wyderka, Tuff Enuff, Jak Wolność To Wolność, Ahimsa, Skankan, Swawolny Dyzio, Ankh, Farben Lehre, Funny Hippos, Graf¬fiti, Myslovitz, Orkiestra Na Zdrowie, Open Folk, Gang Olsena, Houk, Sexbomba, Urszula, Hunter, Stage Of Unity, Closterkeller, Trebunie Tutki, Obstawa Prezydenta.

Ciekawostki
Drugą edycję zorganizowano 12-14 lipca 1996 r. w Szczecinie – Dąbiu na terenie aeroklubu. Przybyła trzydziestotysięczna publiczność.

Tę imprezę udokumentował trzypłytowy album zapakowany w… kieszeń spodni dżinsowych “Przystanek Woodstock ’96”.

Czytaj dalej Różni Wykonawcy – Przystanek Woodstock ’96 [12, 13, 14 lipca 1996 roku]

Niemen – Enigmatic (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku V)

Koniec lata 69. Po półrocznym pobycie we Włoszech wracałem samotnie za kierownicą camioncino Ford Transit. Trasę Bolonia – Warszawa pokonałem non-stop w 35 godzin. Na granicy w Cieszynie czekał już mój włoski impresario Antonio Foresti udający się z wizytą do Polski. Był zaszokowany kiedy tłumy fanów na wiadomość o przejeździe gwiazdy (…?) zaatakowały szlaban. W pośpiechu skrobnąłem kilkadziesiąt autografów i na gaz. Po rozładowaniu sprzętu w domu pognałem dalej. Wieczorem dobiłem do grona światowych szpanerów w sopockim Grand Hotelu. Szaleństwo…

Czytaj dalej Niemen – Enigmatic (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku V)

Niemen – Czy mnie jeszcze pamiętasz (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku IV)

Lepsze jest wrogiem dobrego – powiadają mądrzy ludzie. Ale widocznie nie jestem mądry skoro nie wyciągnąłem żadnych wniosków z owego porzekadła. Dowodem jest choćby i to co teraz wyprawiam z nagranymi przed laty piosenkami. Ktoś na moim miejscu machnąłby ręką wiedząc, że ludzie kupią i tak. To, że nie macham, nie świadczy ani o narcystycznym zapatrzeniu w siebie, ani o chorobliwym braku samoakceptacji. Raczej chodzi o nieodpartą chęć naprawy błędów. Jeżeli ktoś to nazwie chorobą, niech sobie jeszcze i poironizuje na temat moich syzyfowych potów… Nie będę się tym zamartwiać, ani się biczować. Nie każdy mądry ten kto bezbłędny… Znam też porzekadło bardziej oczywiste: nic nie jest tak dobre, żeby nie mogło być lepsze… Ta płyta miała być lepsza. I jest. Prawdziwą inspiracją stały się organy Hammonda, cudem sprowadzone z Kopenhagi. Żeby zdobyć to cacko musiałem się zadłużyć…

Czytaj dalej Niemen – Czy mnie jeszcze pamiętasz (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku IV)