Archiwum kategorii: Klasyczna

Enej – Kolędy Pod Wspólnym Niebem

Okres świąteczny bez wątpienia jest czasem wyjątkowym dla wszystkich, jednak poza aspektem rodzinnym, czy religijnym, jest również bardzo silną inspiracją dla artystów. W tym roku, po wielu latach zbierania odwagi, dobierania odpowiednich środków, przygotowywania brzmienia głosów i instrumentów, które wtargnąć mają w tak intymną przecież przestrzeń wigilijnego spotkania, zespół Enej przygotował płytę zawierającą autorskie aranżacje trzynastu kolęd i pastorałek.

Czytaj dalej Enej – Kolędy Pod Wspólnym Niebem

LemON – Etiuda zimowa

Igor Herbut o płycie „Etiuda zimowa”:

„Kolędy i pastorałki to najpiękniejsze melodie tradycyjne, jakie istnieją. Ich ładunek emocjonalny, ich zdolność do przywoływania chwil i wspomnień, nie równa się żadnym innym pieśniom. Ich moc łączenia, tworzenia bliskości, otwartości – jest silniejsza od największej zimowej zamieci. Jeden z utworów specjalnie zaaranżowaliśmy w taki sposób, żeby słuchając go miało się wrażenie, że właśnie gromada kolędników weszła do domu, a chłopaki z zespołu zaśpiewali chóry! I to jak! Kiedy ludzkie głosy się splatają, zyskują niesamowitą moc.
Czytaj dalej LemON – Etiuda zimowa

… jak zwyciężać mamy. Artyści polscy w hołdzie „Mazurkowi Dąbrowskiego”

Geneza powstania pomysłu

Ideą przyświecającą edycji tej niezwykłej płyty była chęć przybliżenia Polakom, w szczególności zaś ludziom młodym, symboliki narodowej w ciekawej i nowatorskiej formie – tym bardziej, że wszystkie badania instytucji rządowych i pozarządowych wykazały, że znakomita większość naszych rodaków pamięta jedynie refren i pierwszą zwrotkę utworu Józefa Wybickiego.

Czytaj dalej … jak zwyciężać mamy. Artyści polscy w hołdzie „Mazurkowi Dąbrowskiego”