Archiwum kategorii: Big-Bit

Czerwone Gitary – The Best Of 1965-79 (1991 Polskie Nagrania)

Zespół został założony 3 stycznia 1965 w kawiarni „Cristal” w Gdańsku Wrzeszczu przez byłych członków gdańskiego zespołu Pięciolinie: Bernarda Dornowskiego, Jerzego Kosselę, Krzysztofa Klenczona, Jerzego Skrzypczyka i Henryka Zomerskiego. Zespół zagrał pierwszy koncert 23 stycznia 1965.

Pod koniec 1965 odszedł Henryk Zomerski, a jego miejsce zajął Seweryn Krajewski. Na pierwszych plakatach i zdjęciach zespołu nie ma sylwetek i nazwisk Seweryna Krajewskiego i Jerzego Skrzypczyka, ponieważ ujawnienie faktu występowania w tzw. zespole big-bitowym było w owym czasie równoznaczne ze skreśleniem obu z listy uczniów szkoły muzycznej. Dla bezpieczeństwa obaj muzycy występowali pod pseudonimami: Krajewski jako Robert Marczak, a Skrzypczyk jako Jerzy Geret. Swoje największe sukcesy zespół osiągnął w pierwszych pięciu latach istnienia. W 1966 grupa wydała swój debiutancki album To właśnie my, który sprzedano w liczbie 160 tys. egzemplarzy…

Czytaj dalej Czerwone Gitary – The Best Of 1965-79 (1991 Polskie Nagrania)

Ada Rusowicz – Największe Przeboje (1992 Polskie Nagrania)

Ada Rusowicz, właśc. Adrianna Rusowicz (ur. 8 września 1944[1] w Wilnie, zm. 1 stycznia 1991 w Poznaniu) – polska piosenkarka, wokalistka zespołu Niebiesko-Czarni.

Urodziła się 8 września 1944 w Wilnie, ale dzieciństwo spędziła w Dzierzgoniu. W 1962 ukończyła liceum w Zespole Szkół w Sztumie. Następnie w Olsztynie podjęła naukę zawodu nauczycielki, jednocześnie zainteresowała się muzyką i rozpoczęła współpracę ze studenckimi grupami muzycznymi. W 1963 zdobyła wyróżnienie na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, a w następnym roku wzięła udział w przesłuchaniu do chórku Czesława Niemena Błękitne Pończochy (lub Niebieskie Pończochy), który towarzyszył zespołowi Niebiesko-Czarni.

W 1968 zdobyła tytuł najpopularniejszej wokalistki roku. W latach 1968–1970 wraz z Niebiesko-Czarnymi koncertowała we Francji, Belgii, Jugosławii, Finlandii i RFN. Z zespołem występowała aż do jego rozwiązania w 1976, przy czym od 1967 była jego solistką. Następnie występowała z Wojciechem Kordą w duecie Ada i Korda, ale zespół nie odniósł sukcesu. W 1980 wycofała się z pracy estradowej i na kilka lat poświęciła życiu rodzinnemu.

Czytaj dalej Ada Rusowicz – Największe Przeboje (1992 Polskie Nagrania)

Michaj Burano – Największe Przeboje (1991 Polskie Nagrania)

Michaj Burano, znany także jako John Mike Arlow, Michael Michaj i Steve Luca, właśc. Wasyl Michaj (ur. 29 października 1944 w Taszkencie) – polski muzyk, wokalista i kompozytor pochodzenia romskiego, ponadto autor tekstów piosenek i aktor. Jeden z najpopularniejszych wykonawców bigbitu.
Urodził się w rodzinie należącej do romskiej grupy etnicznej Lowarów. Występować zaczął w wieku sześciu lat (ok. 1950) w kierowanym przez ojca zespole Cyganów mołdawskich (Zespół Pieśni i Tańca Cyganów Mołdawskich). Podczas trasy koncertowej po Polsce w 1952 rodzina osiedliła się na przedmieściach Lublina, gdzie zamieszkali w dzielnicy Kośminek. Stamtąd Wasyl wyjechał do Gdańska, gdzie dostrzegł go Franciszek Walicki. Występy zaczął z grupą Rythm and Blues w roku 1959. Wtedy też przyjął pseudonim artystyczny Burano (po romsku „burza”).

Jego kariera zaczęła się od występów z zespołem Czerwono-Czarni, którego był solistą w latach 1960–1963, a później występował z grupą Niebiesko-Czarni (1963-1966). W grudniu 1963 został zaproszony do paryskiej Olympii, gdzie występował ze swym zespołem jako pierwszy artysta zza żelaznej kurtyny. Razem z Niebiesko-Czarnymi odniósł spory sukces na kilku festiwalach muzycznych we Francji. Pod pseudonimem Steve Luca nagrywał płyty dla wytwórni RCA.

Czytaj dalej Michaj Burano – Największe Przeboje (1991 Polskie Nagrania)

Wideoteka Dorosłego Człowieka – Na życzenie

Mamy okazję spotkać się z Marią Szabłowską, Krzysztofem Szewczykiem i ich “Wideoteką dorosłego człowieka”. Tym razem na wyraźne życzenie miłośników tego programu, stworzono kolekcję, jak rekomendują sami prowadzący – “dorosłych przebojów”. Bez wątpienia każdy znajdzie na tych trzech płytach coś dla siebie. Największe hity takich artystów jak – Anny Jantar, Seweryna Krajewskiego, Maryli Rodowicz, Lady Pank, Czesława Niemena, Amandy Lear, Denisa Roussosa czy Gazebo . Czego tylko dusza zapragnie. Mamy nadzieję, że ta kompilacja spełni oczekiwania wielbicieli WDC.

Czytaj dalej Wideoteka Dorosłego Człowieka – Na życzenie

Polska Nostalgia 65+ Vol. 6

Sentymentalne piosenki do tańca, po raz trzeci, nie tylko dla rodziców

Sentymentalne piosenki i znów do tańca? Tak, to nie pomyłka. Początek lat 60-tych, a później cała dekada to wg mnie najlepszy okres w historii polskiej piosenki i nie mam tu na myśli żadnego big beatu tylko klasyczną formę. Jej walory czysto muzyczne, kompozycje, które nawet pozbawione tekstu są wartością samą w sobie. Myślę o klasycznych aranżacjach, które wzbogacone instrumentalnymi smaczkami bronią się dziś bez żadnego wysiłku i naciągactwa. Czytaj dalej Polska Nostalgia 65+ Vol. 6