Drupi – Drupi (1981-1993, Polskie Nagrania)

Drupi, właśc. Giampiero Anelli (ur. 10 sierpnia 1947 w Pawii) – włoski piosenkarz.

Z zawodu hydraulik, w latach 60. jako nastolatek występował w amatorskich zespołach, naśladujących The Beatles i Adriano Celentano. Karierę solową rozpoczął na początku lat 70. Wystąpił na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo w 1973 z piosenką Vado Via, z którą zajął ostatnie, 32 miejsce. Jednak piosenkę zakupiło wydawnictwo muzyczne Ricordi i w tym samym roku wydało ją na singlu. Piosenka stała się przebojem i była codziennie prezentowana przez Radio Monte Carlo oraz rozgłośnię Europe 1. Francuski oddział RCA Victor wydał płytę, która osiągnęła w ciągu lata 1973 nakład 200 000 sprzedanych egzemplarzy. Wkrótce Drupi zaczął być znany i modny za granicą (mniej we Włoszech). Miesięcznik muzyczny „Musica e Dischi” wybrał Drupiego „piosenkarzem roku 1975”, a jego piosenki prezentowane w telewizyjnym plebiscycie „Festivalbar” zajmowały czołowe miejsca list przebojów. W 1975 piosenka Piccola e fragile, w 1976 roku Due i Sambario, w 1977 Come va, w 1978 Provincia, w 1979 Buona notte, w 1980 Sera.

Pod koniec lat 70. cieszył się bardzo dużą popularnością w Polsce, której szczyt przypadł na 1978 rok, kiedy wystąpił na festiwalu w Sopocie z przebojem Sereno é… Czytaj dalej Drupi – Drupi (1981-1993, Polskie Nagrania)

Czerwone Gitary – To Właśnie My (1966-1993, Polskie Nagrania)

Czerwone Gitary – polski zespół bigbitowy założony w 1965 w Gdańsku Wrzeszczu.
Zespół został założony 3 stycznia 1965 w kawiarni „Cristal” w Gdańsku Wrzeszczu przez byłych członków gdańskiego zespołu Pięciolinie: Bernarda Dornowskiego, Jerzego Kosselę, Krzysztofa Klenczona, Jerzego Skrzypczyka i Henryka Zomerskiego. Zespół zagrał pierwszy koncert 23 stycznia 1965.

Pod koniec 1965 odszedł Henryk Zomerski, a jego miejsce zajął Seweryn Krajewski. Na pierwszych plakatach i zdjęciach zespołu nie ma sylwetek i nazwisk Seweryna Krajewskiego i Jerzego Skrzypczyka, ponieważ ujawnienie faktu występowania w tzw. zespole big-bitowym było w owym czasie równoznaczne ze skreśleniem obu z listy uczniów szkoły muzycznej. Dla bezpieczeństwa obaj muzycy występowali pod pseudonimami: Krajewski jako Robert Marczak, a Skrzypczyk jako Jerzy Geret. Swoje największe sukcesy zespół osiągnął w pierwszych pięciu latach istnienia. W 1966 grupa wydała swój debiutancki album To właśnie my, który sprzedano w liczbie 160 tys. egzemplarzy…

Czytaj dalej Czerwone Gitary – To Właśnie My (1966-1993, Polskie Nagrania)

Mieczysław Fogg – Starszy Pan (1992, Polskie Nagrania)

Mieczysław Fogg, właśc. Mieczysław Fogiel (ur. 30 maja 1901 w Warszawie, zm. 3 września 1990 tamże) – polski piosenkarz śpiewający barytonem lirycznym, którego kariera artystyczna rozpoczęła się w okresie międzywojennym i trwała przez kilka dziesięcioleci po zakończeniu II wojny światowej.

Jego najbardziej znane utwory to: Tango milonga, To ostatnia niedziela, Jesienne róże, Pierwszy siwy włos, Mały biały domek, Już nigdy, Bo to się zwykle tak zaczyna…

Czytaj dalej Mieczysław Fogg – Starszy Pan (1992, Polskie Nagrania)

Talking Pictures – Talking Pictures (1992, Polskie Nagrania)

W drugiej połowie 1991 roku, trzech warszawskich muzyków: Maciej Tarkowski (perkusja; ex-Vengence), Krzysztof Garbaliński (gitara; ex-Astat) oraz basista Andrzej Stołecki, postanowiło zrealizować projekt pod nazwą Talking Pictures. Motywacją była chęć odcięcia się od własnych korzeni muzycznych i próba skomponowania materiału w sposób spontaniczny i eksperymentalny. W tym czasie z grupą współpracowali także: Iwona Piskorz – fortepian, instrumenty klawiszowe; Wojciech Janiszewski – gitara, instrumenty klawiszowe oraz Tomasz “Yony” Jońca – gitara…

Czytaj dalej Talking Pictures – Talking Pictures (1992, Polskie Nagrania)

Piosenki Dla Mojej Matki (1992, Reedycja 1998 Polskie Nagrania)

Przyjemnie się słucha. Wszyscy mogą posłuchać.

CD: Piosenki dla mojej Matki
© 1992/1998, Polskie Nagrania ; PNCD 193

01. Anna German – La Mamma
02. Czesław Niemen i Niebiesko Czarni – Mamo, Nasza Mamo
03. Rena Rolska – Powiedz Mamo
04. rena Santor – Piosenka Dla Mojej Matki
05. Mieczysław Fogg – Serce Matki
06. Violetta Villas – Do Ciebie Mamo
07. Tercet Egzotyczny – Przebacz Mi Mamo
08. Jacek Lech i Czerwono Czarni – Do Widzenia Mamo
09. Tadeusz Woźniakowski – Matko Moja
10. Anna German – Dziękuje Mamo
11. Wojciech Młynarski – Nie Ma Jak U Mamy
12. Stenia Kozłowska – Cień Twoich Oczu
13. Mieczysław Fogg – Pieśń O Matce
14. Czerwone Gitary – Stracić Kogoś
15. Trubadurzy – Przyjedz Mamo Na Przysięgę
16. Amazonki – Mamo, Mamo Kochana
17. Ewa Wanat i Trubadurzy – Mamo Co Ja Robię
18. Mieczysław Czechowicz – Matka-wiersz

Płyta

Piersi – Piersi (1992, Polskie Nagrania)

Piersi – polski zespół grający szeroko pojętą muzykę rockową. Powstał w 1984 roku w Niemodlinie z inicjatywy wokalisty Pawła Kukiza, gitarzysty Rafała Jezierskiego, basisty Zbigniewa Moździerskiego oraz perkusisty Andrzeja Olszewskiego. W 1997 roku po związaniu się z krajowym oddziałem koncernu EMI formacja przyjęła nazwę Kukiz i Piersi…

Czytaj dalej Piersi – Piersi (1992, Polskie Nagrania)

Andrzej Zaucha – Andrzej Zaucha (1991, Polskie Nagrania)

Andrzej Zaucha (ur. 12 stycznia 1949 w Krakowie, zm. 10 października 1991 tamże) – polski wokalista rhythm-and-bluesowy i jazzowo-popowy, saksofonista altowy i perkusista, a także aktor musicalowy (teatralny) i filmowy oraz artysta kabaretowy. Z wykształcenia zecer.
Był muzycznym samoukiem. Dokonał licznych nagrań płytowych, do filmów i seriali, m.in. Przybysze z Matplanety i Gumisie, oraz dla archiwum Polskiego Radia. Jego najpopularniejsze piosenki to: „Byłaś serca biciem”, „Baw się lalkami”, „C’est la vie – Paryż z pocztówki”, „Siódmy rok”, „Magia to ja”, „Wymyśliłem ciebie”, „Smakować świat”, „Jak na lotni”, „Bądź moim natchnieniem”, „O cudzie w tancbudzie”, „Czarny Alibaba” z repertuaru Heleny Majdaniec, „Rozmowa z Jędrkiem” nagrana z Andrzejem Sikorowskim oraz „Baby, ach te baby” z repertuaru Eugeniusza Bodo, nagrana z Ryszardem Rynkowskim…

Czytaj dalej Andrzej Zaucha – Andrzej Zaucha (1991, Polskie Nagrania)

Test – Test (1992, Polskie Nagrania)

Test – polska grupa rockowa, prekursor polskiego hard-rocka. W początkowym okresie działalności kojarzona z muzyką pop.
Zespół powstał w maju 1971 roku w Warszawie założony przez trzech byłych muzyków grupy ABC: Wojciecha Gąssowskiego (śpiew, instrumenty perkusyjne), Andrzeja Mikołajczaka (instrumenty klawiszowe) i Aleksandra Michalskiego (saksofon tenorowy i barytonowy, flet). Ponadto w składzie znaleźli się: gitarzysta Tomasz Dziubiński, basista Bogdan Gorbaczyński (eks- Pięciu) i perkusista Ryszard Gromek (eks- Wiatraki).

Grupa zadebiutowała w czerwcu 1971 w studenckim klubie Stodoła, w lipcu dokonała pierwszych nagrań radiowych a we wrześniu odbyła tournée po ZSRR w towarzystwie zespołu Maryla Rodowicz i Jej Gitarzyści oraz Zofii Kamińskiej (program pt. Jadą Wozy Kolorowe). Ten okres jej działalności zdominował repertuar w stylu pop, takie piosenki jak „Antonina” czy „Sam sobie żeglarzem”…

Czytaj dalej Test – Test (1992, Polskie Nagrania)

Dżem – Cegła (1991, Polskie Nagrania)

Dżem – polski zespół muzyczny grający muzykę z pogranicza rocka i bluesa, który w 1973 roku założyli bracia Adam i Beno Otrębowie oraz Paweł Berger. Zaliczany do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej.

W grudniu 1973 roku do zespołu dołączył wokalista Ryszard Riedel, a następnie w 1978 roku – gitarzysta Jerzy Styczyński. W latach 1973-1979 działalność formacji była bardzo nieregularna i aż do 1980 roku miała status amatorski. Po występach na kilkunastu festiwalach w Polsce, w tym debiut na festiwalu w Jarocinie, oraz zagranicznej trasie koncertowej 1985 roku ukazał się debiutancki album studyjny – Cegła, który uznawany jest za jeden z najważniejszych albumów zespołu oraz historii polskiego rocka. Rok później wydany został koncertowy album Absolutely Live nagrany podczas koncertu w teatrze STU w Krakowie…

Czytaj dalej Dżem – Cegła (1991, Polskie Nagrania)

Breakout – Kamienie (1991, Polskie Nagrania)

Breakout – polski zespół bluesrockowy, założony 1 lutego 1968 roku w Rzeszowie.
W jego skład weszła większość muzyków grupy Blackout. Pierwszymi członkami grupy byli: Tadeusz Nalepa (gitara, harmonijka ustna, śpiew), Mira Kubasińska (śpiew), Janusz Zieliński (gitara basowa), Krzysztof Dłutowski (organy) oraz Józef Hajdasz (perkusja).

Debiut grupy przypadł na luty 1968 roku podczas pierwszej edycji Musicoramy. Już w kwietniu tego samego roku został przyjęty nowy basista Michał Muzolf. W czerwcu zespół odbył trasę koncertową po krajach Beneluksu. Po powrocie do kraju stał się jednym z najważniejszych polskich zespołów rockowych. W listopadzie wystąpili na kilku koncertach w Polsce. W styczniu i lutym roku 1969 ich piosenka Gdybyś kochał, hej! dotarła do pierwszego miejsca radiowej listy przebojów…

Czytaj dalej Breakout – Kamienie (1991, Polskie Nagrania)