Archiwum kategorii: Popularna

Jolanta Kubicka – Tango (1999, Polskie Nagrania)

Jolanta Kubicka – TANGO
Tango podbiło świat na początku XX. wieku i ma wszelkie szanse królować jeszcze w wieku XXI. Jest w rytmie tanga jakaś magiczna siła oddziaływania na słuchaczy, zauroczenia, zniewalania. Hie jest chyba przypadkiem, że wszystkie „epokowe” szlagiery naszego stulecia to tanga.
Narodziło się w ubogich dzielnicach argentyńskich miast, wśród emigrantów, którzy osiedlili się w Buenos Aires w latach osiemdziesiątych XIX wieku. W melodiach tanga brzmią tańce różnych kultur: rytmy afrykańskie, indiańskie, hiszpańskie; wszystkie przeniknięte gorącymi i namiętnymi rytmami rodem z Argentyny…

Czytaj dalej Jolanta Kubicka – Tango (1999, Polskie Nagrania)

Ewa Śnieżanka – Kochaj Mnie Tak, Jak Ja Ciebie… (1999, Polskie Nagrania)

Z okładki
Ewa Śnieżanka.
Gdyby urodziła się za oceanem,
gdzieś w New Jersey czy na Manhattanie, z pewnością byłaby aktorką śpiewającą na Broadwayu. Ale urodziła się w Polsce, gdzie Broadwayu nie ma, a przeszczep musicalowy nigdy się nie przyjął. Dlatego wielkie szlagiery Gershwina czy Kandera, Ewa Śnieżanka śpiewa dla wtajemniczonych. Dla wszystkich zaś śpiewa swoje popularne przeboje, tanga i walce, z tym najsłynniejszym „nie ostatnim walcem”, którym tak brawurowo zdobywa każdą publiczność…

Czytaj dalej Ewa Śnieżanka – Kochaj Mnie Tak, Jak Ja Ciebie… (1999, Polskie Nagrania)

Renata Kretówna – Zbuntowana… (1999, Polskie Nagrania)

Tekst z okładki
Debiut zawodowy piosenkarski w 1973 podczas XI Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i od razu I nagroda za debiut (wiersz M. Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej „Ekscentrycy” z muzyką K. Kadleca). Debiut na zawodowej scenie w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie w 1974 r. („Karykatury” Kisielewskiego). Przedtem nagroda za debiut podczas studenckiej Giełdy Piosenki w Opolu (1969 r.) oraz wyróżnienie za kreację aktorską w „Karabinach pani Carrar” Brechta podczas przeglądu teatrów studenckich w Lublinie (1969 r.)…

Czytaj dalej Renata Kretówna – Zbuntowana… (1999, Polskie Nagrania)

Jolanta Kubicka – Światło w Lesie (1999, Polskie Nagrania)

Tekst z okładki.
Miłośnikom dobrej piosenki rekomendujemy nową płytę Jolanty Kubickiej. Wielki talent estradowy Jolanty Kubickiej został odkryty na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1972 roku, kiedy młodziutka dziewczyna brawurowo wyśpiewała jedną z głównych nagród.
Trafność werdyktu opolskiego jury potwierdziła Artystka wielokrotnie i na innych konkursach festiwalowych — w Sopocie, Rostoku, Słonecznym Brzegu i przez entuzjastyczne brawa polskiej i zagranicznej publiczności na koncertach w kraju i w świecie. Gorące oklaski zbierała Jolanta Kubicka zarówno w środkowej, jak i zachodniej Europie, a także w Stanach Zjednoczonych i na Kubie.
Wszędzie nawiązywała łatwy kontakt z publicznością; wszędzie zjednywała sobie wielbicieli swych nastrojowych, pięknie śpiewanych piosenek.

Czytaj dalej Jolanta Kubicka – Światło w Lesie (1999, Polskie Nagrania)

Eleni – Ty – Jak Niebo, Ja – Jak Obłok (1998, Polskie Nagrania)

Spoglądam na okładkę płyty długogrającej – pierwszej solowej płyty ELENI: bezkresna błękitna przestrzeń nieba i morza, a na tym tle piosenkarka w zwiewnej jak obłok sukience. Nie do wiary, że ta skromna, pełna osobistego uroku dziewczyna od ponad dwudziestu już lat reprezentuje u nas śródziemnomorską kulturę muzyczną!
Rodzice ELENI pochodzą z dawnych greckich siedzib w Azji Mniejszej, ale piosenkarka przyszła na świat w naszej dolnośląskiej Bielawie. Ojciec był stolarzem, matka – włókniarką w zakładach przemysłu bawełnianego. ELENI była ich najmłodszym – dziesiątym dzieckiem. Dzisiaj w Polsce mieszka już tylko para z rodziny Milopulosów. Dimos, artystyczna dusza, jest animatorem w łódzkiej wytwórni filmów rysunkowych, zaś ELENI pozostała wierna polskim melomanom, z którymi bardzo wcześnie nawiązała bliski i bardzo serdeczny kontakt.
Tekst z okładki

Czytaj dalej Eleni – Ty – Jak Niebo, Ja – Jak Obłok (1998, Polskie Nagrania)

Irena Santor – Przeboje Moniuszki (1998, Polskie Nagrania)

PRZEBOJE MONIUSZKI
Podczas Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju w lipcu 1980 i roku odbył się niezwykły koncert. Tamtejszy „teatr pod blachą” stał się areną, na której spotkały się dwa światy. Oto bowiem znani i popularni piosenkarze, śpiewający zazwyczaj repertuar muzyki rozrywkowej, wykonywali j pieśni Stanisława Moniuszki przy akompaniamencie zespołu instrumentalnego ANAWA.
Pod koniec tego koncertu, późnym już wieczorem, w ciszy okalającego j scenę parku zdrojowego na scenę wyszła Irena Santor, intonując „Po nocnej rosie…”, czyli „Pieśń wieczorną” – jedną z najpiękniejszych polskich pieśni. W głosie artystki słychać było ową charakterystyczną słowiańską nutę bliską sercu każdego z nas. Publiczność poniesiona wyjątkowością chwili przyłączyła się do śpiewającej artystki. Oczekiwała bowiem tradycyjnej interpretacji pieśni Moniuszki – tej przenoszonej z pokolenia na pokolenie w pamięci społecznej – bez silenia się na oryginalność wykonania.
Irena Santor zaśpiewała wówczas trzy pieśni ze „Śpiewnika domowego”, odnosząc wielki sukces.

Czytaj dalej Irena Santor – Przeboje Moniuszki (1998, Polskie Nagrania)

Hej Kolęda, Kolęda (1997, Polskie Nagrania)

Zdrowych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia dla Wszystkich.

CD: Various – Hej Kolęda, Kolęda
© 1997, Polskie Nagrania ; PNCD 388

01. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze / Bóg Się Rodzi | The Lord Is Born
02. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze / Wśród Nocnej Ciszy | In The Stillness Of The Night
03. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze / Przybieżeli Do Betlejem | The Hastened To Bethlehem
04. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze / Jezus Malusieńki | Baby Jesus
05. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze / Lulajże Jezuniu | Hush, Little Jesus
06. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze / Dzisiaj w Betlejem | Today In Bethlehem
07. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze / Anioł Pasterzom Mówił | The Angel Said Unto The Shepherds
08. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze / Gdy Się Chrystus Rodzi | When Christ Is Born
09. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze / Mędrcy Świata | Wise Men Of The World
10. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze / Z Narodzenia Pana | Since Our Lord Was Born
11. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk / Pójdźmy Wszyscy Do Stajenki | Let’s All Go To The Stable
12. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk / W Żłobie Leży | Lying In The Manger
13. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk / O Gwiazdo Betlejemska | The Star Of Bethlehem
14. Chór Chłopięcy i Zespół Instrumentalny Państwowej Filharmonii w Poznaniu / Gdy Śliczna Panna | When The Lovely Virgin Mary
15. Chór Chłopięcy i Zespół Instrumentalny Państwowej Filharmonii w Poznaniu / Oj Maluśki, Maluśki | Oh, My Little
16. Chór Chłopięcy i Zespół Instrumentalny Państwowej Filharmonii w Poznaniu / Cicha Noc | Sil

Płyta

Duet Stela – Złote Przeboje (1998, Polskie Nagrania)

Wydawało mi się, że ponowne nagranie Bajo-Bongo, Mexicany, Que sera, sera, Capri, La Chucharachy i wielu, wielu podobnych piosenek, które znalazły się na tej płycie CD i które zna cały świat – nie ma większego sensu.
Wydawało mi się, że zbyt dobrze tkwią w naszej pamięci stare, oryginalne wykonania, aby mogły podobać się w nowych aranżacjach Elżbiety Szaniewskiej. Wydawało mi się, że osobowość Staśka Wielanka, niezrównanego barda czerniakowskich ballad, archiwisty i kontynuatora folkloru starej Warszawy i kapel podwórkowych, przytłumi uniwersalną siłę światowych przebojów.

Czytaj dalej Duet Stela – Złote Przeboje (1998, Polskie Nagrania)

Trubadurzy – Znamy Się Tylko z Widzenia (1998, Polskie Nagrania)

Trubadurzy – jeden z naszych najpopularniejszych zespołów lat 60. Trubadurzy – zespół, który tworząc własny repertuar, dał wyraz swej miłości do muzyki ludowej. Trubadurzy – czterej weseli, pogodni chłopcy znów na trasach koncertowych, znów w studiach nagraniowych.
Oddajemy w Państwa ręce nową płytę Trubadurów. Nową, ale przy okazji trochę „starą” – bowiem nie ma na niej piosenek premierowych, są za to stare, znane i lubiane przeboje, spopularyzowane jeszcze w latach 60. Ale nagrane są w nowych wersjach – z zachowaniem klimatu tamtych lat, natomiast od strony technicznej nagrane tak, jak wymaga tego koniec XX wieku!
Włączmy więc tę płytę, przypomnijmy sobie te piękne, stare piosenki i kilka faktów z bogatego, artystycznego życia Trubadurów…

Czytaj dalej Trubadurzy – Znamy Się Tylko z Widzenia (1998, Polskie Nagrania)