Janusz Muniak Quintet – Question Mark

Muniak zmarł w niedzielę, 31 stycznia w szpitalu w Krakowie – poinformował Janusz Lunz, współpracownik artysty z krakowskiego “Jazz Klubu u Muniaka”.

Janusz Muniak był saksofonistą, flecistą, aranżerem i kompozytorem. Ukończył krakowską średnią szkołę muzyczną. Jego debiut przypadł na 1960 rok w Lublinie. Zespół Witolda Miszczaka okazał się trampoliną do dalszej kariery, bowiem zauważył go tam Tomasz Stańko, ktory zaprosił go do zespołu. W 1964 roku wystąpił z kwintetem Andrzeja Trzaskowskiego na festiwalu Jazz Jamboree, ale trzy lata później wrócił do kwintetu Tomasza Stańki.

Czytaj dalej Janusz Muniak Quintet – Question Mark

Magda Umer – Duety – Tak młodo jak teraz

Magda Umer – piosenkarka, aktorka, scenarzystka i reżyserka. Królowa rodzimej piosenki literackiej. Jej utwory takie jak „Oczy tej małej” czy „O niebieskim pachnącym groszku” to wizytówki tego gatunku. Perfekcyjne połączenie wiersza, muzyki i aktorstwa w jej wykonaniu sprawiło, że upowszechnił się termin poezja śpiewana. Czytaj dalej Magda Umer – Duety – Tak młodo jak teraz

Polska Nostalgia 65+ vol. 10

Piosenki do słuchania, może nie do zabawy, choć niektóre z nich były przebojami, jak “Smak i zapach pomarańczy” czy absolutnie klasyczny i światowy “Dzień dobry, Mr Blues”. Niektóre zyskały dopiero w nowej rzeczywistości pełne zrozumienie (“Kokaina”), a jeszcze inne jak “Polska miłość”, “Oddalasz się” czy “Ktoś kto mnie lubi” są nieśmiertelne.

Czytaj dalej Polska Nostalgia 65+ vol. 10

Polska Nostalgia 55+ vol. 9

To już 9-ta audycja Polskiej Nostalgii. Tym razem są to po prostu piosenki. Piosenki do słuchania, ale jakie! Niektóre z nich były wielkimi przebojami, jak “Bezsenność we dwoje” czy “Samba przed rozstaniem”, niektóre zyskały dopiero w nowej rzeczywistości pełne zrozumienie /”Wielki targ”/, a jeszcze inne jak “Dni, których nie znamy”, “Panie, Panowie” czy “Jeszcze w zielone gramy” są nieśmiertelne i takimi pozostaną.

Czytaj dalej Polska Nostalgia 55+ vol. 9

HOUK – GENERATION X (1995)

 

Houk to polska grupa muzyczna, istniejąca w latach 1998-2003, grająca muzykę z pogranicza hard rocka, grunge, reggae i hardcore punk.

Płyta Generation X została wydana w roku 1995 I była nominowana do nagrody Fryderyka ’96 w kategorii Płyta Rockowa. Motywem przewodnim konceptu płyty była tzw. generacja X – ludzie bez przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj dalej HOUK – GENERATION X (1995)