Archiwum kategorii: Kabaret

Wały Jagiellońskie – Etykieta Zastępcza (1993, Polskie Nagrania Edition)

Wały Jagiellońskie (pełna nazwa Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat „Wały Jagiellońskie”) – polski zespół muzyczny oraz kabaret, powstały w 1977 roku i działający przez całe lata 80. Wały Jagiellońskie w tekstach swoich piosenek opisywały ironicznie, niekiedy refleksyjnie, rzeczywistość czasów PRL-u, z całą jego tandetą i siermiężnością. Do największych przebojów grupy zalicza się utwory „Monika dziewczyna ratownika”, „Córka rybaka” i „Wars wita”.

Czytaj dalej Wały Jagiellońskie – Etykieta Zastępcza (1993, Polskie Nagrania Edition)

Kabaret Starszych Panów – Piosenka Jest Dobra Na Wszystko (1992, Polskie Nagrania Edition)

Kabaret Starszych Panów – nazwa autorskiego kabaretu Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego i tytuł cyklu programów telewizyjnych, nadawanego od 16 października 1958 do 22 lipca 1966 przez Telewizję Polską.
Dzięki Kabaretowi Przybora i Wasowski zostali uznani za twórców rozrywki telewizyjnej w Polsce lat 50. i 60. XX wieku. W programach Kabaretu występowali m.in. Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Aleksandra Śląska, Krystyna Sienkiewicz, Zofia Kucówna, Wiesław Gołas, Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński, Tadeusz Olsza, Czesław Roszkowski, Bohdan Łazuka, Jarema Stępowski, Zdzisław Leśniak i Bronisław Pawlik.

Czytaj dalej Kabaret Starszych Panów – Piosenka Jest Dobra Na Wszystko (1992, Polskie Nagrania Edition)

Kabaret OT.TO- Umciaciarumcia (1998)

Kabaret OT.TO – polski kabaret założony w 1987 roku z inicjatywy Wiesława Tupaczewskiego. Swoją oficjalną działalność rozpoczął 1 stycznia 1990 roku, od kiedy występował w składzie: Ryszard Makowski, Andrzej Piekarczyk, Andrzej Tomanek i Wiesław Tupaczewski. W styczniu 2001 roku Ryszard Makowski odszedł z Kabaretu OT.TO. Od tego czasu kabaret występuje w składzie trzyosobowym. Czytaj dalej Kabaret OT.TO- Umciaciarumcia (1998)

Powtórka z rozrywki vol. 2. 60 minut na godzinę

Drugi box z satyrycznymi audycjami z serii Powtórka z Rozrywki to kolejna porcja historii polskiego kabaretu zapisana na sześciu płytach: Kulisy srebrnego ekranu, Rycerze Andrzeja Waligórskiego, Z pamiętnika młodej lekarki, CDN Piosenki 60 minut na godzinę, Monologi Jacka Fedorowicza, Centralna Kuźnia Młodych.

W klimat każdej płyty wprowadza znakomity tekst Artura Andrusa.

Czytaj dalej Powtórka z rozrywki vol. 2. 60 minut na godzinę

Powtórka z Rozrywki cz. 1

Niesłabnące zainteresowanie słuchaczy historią polskiego kabaretu i twórczością satyryczną zaowocowało wydaniem boxów z kultowymi audycjami Polskiego Radia, których tytuły weszły na stałe do języka polskiego, tak jak: „Serwus jestem nerwus”, „Dzień dobry, jestem z Kobry” czy „O wyższości Świąt Wielkiejnocy nad Świętami Bożego Narodzenia”.

Każdy krążek wzbogaca załączony znakomity tekst autorstwa Artura Andrusa. Czytaj dalej Powtórka z Rozrywki cz. 1

60 minut na godzinę – Z pamiętnika młodej lekarki

Płyta przypomina dorobek znakomitego trójkowego programu satyrycznego 60 minut na godzinę. Z pamiętnika młodej lekarki zawiera fragmenty programu opowiadającego o młodej lekarce prowadzącej przychodnię “na rubieży”. To nie tylko satyryczny pamiętnik lekarski, ale również prawdziwy podręcznik historii. Skrupulatność opisu kolejnych wizyt i ich osadzenie w czasach kolejek sklepowych czy reglamentacji mydła ironicznie podkreśla dramatyzm minionych czasów. Autorką wszystkich tekstów i odtwórczynią roli Lekarki jest Ewa Szumańska – aktorka, pisarka i dziennikarka, bardzo mocno związana z radiem. W roli pacjenta występuje Jan Kaczmarek – satyryk, jeden z filarów kabaretu “Elita”. Nagrania umieszczone na płycie pochodzą z lat 1979-1981.

Czytaj dalej 60 minut na godzinę – Z pamiętnika młodej lekarki

Kazimierz Grzeskowiak – Silna Grupa Pod Wezwaniem – Chłop Żywemu Nie Przepuści

Moi kochani!
Jestem „nieużytkiem”, który nikomu nie daje zarobić: sam sobie układam słowa, sam do nich przykładam nutki, sam je wyśpiewuję… szkoda, że sam sobie płacę! Jeśli już zapraszam innych, to tylko do spółki z ich ograniczoną odpowiedzialnością i udziałem… udziałami?
Spytacie może – A co robią na pańskiej płycie „słoneczni abstynenci”, w których, jak w starym dowcipie: słowa szwagra, muzyka też kradziona… a śpiewa Jacek Nieżychowski ?

Czytaj dalej Kazimierz Grzeskowiak – Silna Grupa Pod Wezwaniem – Chłop Żywemu Nie Przepuści