Archiwum kategorii: Kabaret

Kabaret OT.TO- Umciaciarumcia (1998)

Kabaret OT.TO – polski kabaret założony w 1987 roku z inicjatywy Wiesława Tupaczewskiego. Swoją oficjalną działalność rozpoczął 1 stycznia 1990 roku, od kiedy występował w składzie: Ryszard Makowski, Andrzej Piekarczyk, Andrzej Tomanek i Wiesław Tupaczewski. W styczniu 2001 roku Ryszard Makowski odszedł z Kabaretu OT.TO. Od tego czasu kabaret występuje w składzie trzyosobowym. Czytaj dalej Kabaret OT.TO- Umciaciarumcia (1998)

Powtórka z rozrywki vol. 2. 60 minut na godzinę

Drugi box z satyrycznymi audycjami z serii Powtórka z Rozrywki to kolejna porcja historii polskiego kabaretu zapisana na sześciu płytach: Kulisy srebrnego ekranu, Rycerze Andrzeja Waligórskiego, Z pamiętnika młodej lekarki, CDN Piosenki 60 minut na godzinę, Monologi Jacka Fedorowicza, Centralna Kuźnia Młodych.

W klimat każdej płyty wprowadza znakomity tekst Artura Andrusa.

Czytaj dalej Powtórka z rozrywki vol. 2. 60 minut na godzinę

Powtórka z Rozrywki cz. 1

Niesłabnące zainteresowanie słuchaczy historią polskiego kabaretu i twórczością satyryczną zaowocowało wydaniem boxów z kultowymi audycjami Polskiego Radia, których tytuły weszły na stałe do języka polskiego, tak jak: „Serwus jestem nerwus”, „Dzień dobry, jestem z Kobry” czy „O wyższości Świąt Wielkiejnocy nad Świętami Bożego Narodzenia”.

Każdy krążek wzbogaca załączony znakomity tekst autorstwa Artura Andrusa. Czytaj dalej Powtórka z Rozrywki cz. 1

60 minut na godzinę – Z pamiętnika młodej lekarki

Płyta przypomina dorobek znakomitego trójkowego programu satyrycznego 60 minut na godzinę. Z pamiętnika młodej lekarki zawiera fragmenty programu opowiadającego o młodej lekarce prowadzącej przychodnię “na rubieży”. To nie tylko satyryczny pamiętnik lekarski, ale również prawdziwy podręcznik historii. Skrupulatność opisu kolejnych wizyt i ich osadzenie w czasach kolejek sklepowych czy reglamentacji mydła ironicznie podkreśla dramatyzm minionych czasów. Autorką wszystkich tekstów i odtwórczynią roli Lekarki jest Ewa Szumańska – aktorka, pisarka i dziennikarka, bardzo mocno związana z radiem. W roli pacjenta występuje Jan Kaczmarek – satyryk, jeden z filarów kabaretu “Elita”. Nagrania umieszczone na płycie pochodzą z lat 1979-1981.

Czytaj dalej 60 minut na godzinę – Z pamiętnika młodej lekarki

Kazimierz Grzeskowiak – Silna Grupa Pod Wezwaniem – Chłop Żywemu Nie Przepuści

Moi kochani!
Jestem „nieużytkiem”, który nikomu nie daje zarobić: sam sobie układam słowa, sam do nich przykładam nutki, sam je wyśpiewuję… szkoda, że sam sobie płacę! Jeśli już zapraszam innych, to tylko do spółki z ich ograniczoną odpowiedzialnością i udziałem… udziałami?
Spytacie może – A co robią na pańskiej płycie „słoneczni abstynenci”, w których, jak w starym dowcipie: słowa szwagra, muzyka też kradziona… a śpiewa Jacek Nieżychowski ?

Czytaj dalej Kazimierz Grzeskowiak – Silna Grupa Pod Wezwaniem – Chłop Żywemu Nie Przepuści

Kabaret Dudek – wieczór jakiego nie było

Mówiłem i pisałem o tym już tu i tam, ale ponieważ rzecz jest tak stara, że aż nowa i do tego cyfrowo odkurzona, powtórzę się raz jeszcze.
Pomiędzy 1965 a 1975 rokiem skrzyknięta grupa wspaniałych kolegów, która uwierzyła mi, że wiem czego chcę, po zakończeniu swoich spektakli teatralnych pojawiała się na kabaretowej scence Dudka w kawiarni „Nowy Świat”.

Czytaj dalej Kabaret Dudek – wieczór jakiego nie było