Archiwum kategorii: Klasyka

Irena Santor – Przeboje Moniuszki (1998, Polskie Nagrania)

PRZEBOJE MONIUSZKI
Podczas Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju w lipcu 1980 i roku odbył się niezwykły koncert. Tamtejszy „teatr pod blachą” stał się areną, na której spotkały się dwa światy. Oto bowiem znani i popularni piosenkarze, śpiewający zazwyczaj repertuar muzyki rozrywkowej, wykonywali j pieśni Stanisława Moniuszki przy akompaniamencie zespołu instrumentalnego ANAWA.
Pod koniec tego koncertu, późnym już wieczorem, w ciszy okalającego j scenę parku zdrojowego na scenę wyszła Irena Santor, intonując „Po nocnej rosie…”, czyli „Pieśń wieczorną” – jedną z najpiękniejszych polskich pieśni. W głosie artystki słychać było ową charakterystyczną słowiańską nutę bliską sercu każdego z nas. Publiczność poniesiona wyjątkowością chwili przyłączyła się do śpiewającej artystki. Oczekiwała bowiem tradycyjnej interpretacji pieśni Moniuszki – tej przenoszonej z pokolenia na pokolenie w pamięci społecznej – bez silenia się na oryginalność wykonania.
Irena Santor zaśpiewała wówczas trzy pieśni ze „Śpiewnika domowego”, odnosząc wielki sukces.

Czytaj dalej Irena Santor – Przeboje Moniuszki (1998, Polskie Nagrania)

Anna German – Zakwitnę różą (1991 Polskie Nagrania)

Anna Wiktoria German-Tucholska (ur. 14 lutego 1936 w Urgenczu, zm. 25 sierpnia 1982 w Warszawie) – polska piosenkarka i kompozytorka, aktorka, z wykształcenia geolog.

Laureatka festiwali m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, San Remo, Neapolu, Viareggio, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. Była pierwszą Polką, która wystąpiła w San Remo. Dwukrotnie uznana za najpopularniejszą polską piosenkarkę wśród Polonii amerykańskiej (1966, 1969). Zdobywczyni złotej płyty za longplay Człowieczy los nagrany w 1970 roku.

Występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, CSRS oraz ZSRR. Śpiewała w siedmiu językach: polskim, rosyjskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, angielskim i po łacinie, wydała płyty w języku polskim, rosyjskim i włoskim…

Czytaj dalej Anna German – Zakwitnę różą (1991 Polskie Nagrania)

Anna Maria Stańczyk – 24 Classic Hits (1995, Polskie Nagrania Edition)

W 1948 roku urodziła się wybitna pianistka Anna Maria Stańczyk, wychowanka prof. Jana Ekiera i prof. Bronisławy Kawalli. Laureatka kilku festiwali i konkursów pianistycznych, była pierwszą w Polsce interpretatorką Koncertu skrzypcowego Beethovena w wersji fortepianowej oraz pierwszą w Anglii wykonawczynią dzieł Chopina w nowej redakcji Jana Ekiera. Otrzymała “Złotą Płytę” za CD “Anna Maria Stańczyk Plays Liszt” oraz diamentową za “24 Classic Hits”.

Czytaj dalej Anna Maria Stańczyk – 24 Classic Hits (1995, Polskie Nagrania Edition)