Archiwum kategorii: Pop

Trubadurzy – Znamy Się Tylko z Widzenia (1998, Polskie Nagrania)

Trubadurzy – jeden z naszych najpopularniejszych zespołów lat 60. Trubadurzy – zespół, który tworząc własny repertuar, dał wyraz swej miłości do muzyki ludowej. Trubadurzy – czterej weseli, pogodni chłopcy znów na trasach koncertowych, znów w studiach nagraniowych.
Oddajemy w Państwa ręce nową płytę Trubadurów. Nową, ale przy okazji trochę „starą” – bowiem nie ma na niej piosenek premierowych, są za to stare, znane i lubiane przeboje, spopularyzowane jeszcze w latach 60. Ale nagrane są w nowych wersjach – z zachowaniem klimatu tamtych lat, natomiast od strony technicznej nagrane tak, jak wymaga tego koniec XX wieku!
Włączmy więc tę płytę, przypomnijmy sobie te piękne, stare piosenki i kilka faktów z bogatego, artystycznego życia Trubadurów…

Czytaj dalej Trubadurzy – Znamy Się Tylko z Widzenia (1998, Polskie Nagrania)

Andrzej Dąbrowski – Zielono Mi (1997, Polskie Nagrania)

Debiuty Andrzeja Dąbrowskiego
Perkusista i wokalista jazzowy, piosenkarz, kompozytor, dziennikarz, kierowca rajdowy, fotografik – takie dane moglibyśmy wyczytać w kwestionariuszu osobowym Andrzeja Dąbrowskiego. Na polskiej scenie muzycznej jest on zatem postacią wyjątkową.
Urodził się w 1938 roku w Wilnie. Jeszcze w liceum grywał w jazzowym trio Wojciecha Karolaka. W 1962 roku ukończył wydział instrumentalny krakowskiej PWSM w klasie perkusji Józefa Stójki.
Debiut Andrzeja Dąbrowskiego – jako perkusisty – miał miejsce w 1958 roku, w czasie krakowskich Zaduszek Jazzowych w triu Andrzeja Kurylewicza, z którym wystąpił również na pierwszym MFMJ Jazz Jamboree’58 w Warszawie. Przez całą dekadę lat 60. był perkusistą najbardziej znanych zespołów jazzowych, m.in.: wspomnianego już Andrzeja Kurylewicza, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Krzysztofa Komedy, Jerzego Miliana, Włodzimierza Nahornego, Zbigniewa Namysłowskiego, Michała Urbaniaka, Andrzeja Trzaskowskiego. Nadto towarzyszył na estradzie i w czasie nagrań studyjnych odwiedzającym nasz kraj światowym gwiazdom jazzu, wśród których byli m.in.: Stan Getz, Art Farmer, Don Cherry. Współpracował również wówczas z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz z zespołem krakowskich kameralistów Muska antiąua et nova.

Czytaj dalej Andrzej Dąbrowski – Zielono Mi (1997, Polskie Nagrania)

Felicjan Andrzejczak – Świat Miłować (1997, Polskie Nagrania)

Ur. w 1948 r. Rodowity wielkopolanin. W latach 70. wykonywał m.in. utwory Czesława Niemena i wystąpił w Opolu z piosenką Peron łez. W Budce Suflera śpiewał krótko, bo tylko niecały rok (1982/83). I zaledwie w trzech utworach. Ale za to jakich! Jego rozpoznawalny od pierwszej sekundy głos na zawsze będzie się kojarzył z wielopokoleniowym giga-przebojem Jolka, Jolka pamiętasz. A także – w nieco mniejszym stopniu – z Czasem ołowiu i Nocą komety. Po rozstaniu z Budką wydał wiele płyt solowych z repertuarem poprockowo-romantycznym.

Czytaj dalej Felicjan Andrzejczak – Świat Miłować (1997, Polskie Nagrania)

Różni Wykonawcy – Przystanek Woodstock ’96 [12, 13, 14 lipca 1996 roku]

Przystanek Woodstock odbył się w miejscowości Szczecin – Dąbie 12-14.07.1996 r.

Wystąpili
Quo Vadis, Free Blues Band, Gush, Bogusław Wyderka, Tuff Enuff, Jak Wolność To Wolność, Ahimsa, Skankan, Swawolny Dyzio, Ankh, Farben Lehre, Funny Hippos, Graf¬fiti, Myslovitz, Orkiestra Na Zdrowie, Open Folk, Gang Olsena, Houk, Sexbomba, Urszula, Hunter, Stage Of Unity, Closterkeller, Trebunie Tutki, Obstawa Prezydenta.

Ciekawostki
Drugą edycję zorganizowano 12-14 lipca 1996 r. w Szczecinie – Dąbiu na terenie aeroklubu. Przybyła trzydziestotysięczna publiczność.

Tę imprezę udokumentował trzypłytowy album zapakowany w… kieszeń spodni dżinsowych “Przystanek Woodstock ’96”.

Czytaj dalej Różni Wykonawcy – Przystanek Woodstock ’96 [12, 13, 14 lipca 1996 roku]

Niemen – Enigmatic (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku V)

Koniec lata 69. Po półrocznym pobycie we Włoszech wracałem samotnie za kierownicą camioncino Ford Transit. Trasę Bolonia – Warszawa pokonałem non-stop w 35 godzin. Na granicy w Cieszynie czekał już mój włoski impresario Antonio Foresti udający się z wizytą do Polski. Był zaszokowany kiedy tłumy fanów na wiadomość o przejeździe gwiazdy (…?) zaatakowały szlaban. W pośpiechu skrobnąłem kilkadziesiąt autografów i na gaz. Po rozładowaniu sprzętu w domu pognałem dalej. Wieczorem dobiłem do grona światowych szpanerów w sopockim Grand Hotelu. Szaleństwo…

Czytaj dalej Niemen – Enigmatic (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku V)

Niemen – Czy mnie jeszcze pamiętasz (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku IV)

Lepsze jest wrogiem dobrego – powiadają mądrzy ludzie. Ale widocznie nie jestem mądry skoro nie wyciągnąłem żadnych wniosków z owego porzekadła. Dowodem jest choćby i to co teraz wyprawiam z nagranymi przed laty piosenkami. Ktoś na moim miejscu machnąłby ręką wiedząc, że ludzie kupią i tak. To, że nie macham, nie świadczy ani o narcystycznym zapatrzeniu w siebie, ani o chorobliwym braku samoakceptacji. Raczej chodzi o nieodpartą chęć naprawy błędów. Jeżeli ktoś to nazwie chorobą, niech sobie jeszcze i poironizuje na temat moich syzyfowych potów… Nie będę się tym zamartwiać, ani się biczować. Nie każdy mądry ten kto bezbłędny… Znam też porzekadło bardziej oczywiste: nic nie jest tak dobre, żeby nie mogło być lepsze… Ta płyta miała być lepsza. I jest. Prawdziwą inspiracją stały się organy Hammonda, cudem sprowadzone z Kopenhagi. Żeby zdobyć to cacko musiałem się zadłużyć…

Czytaj dalej Niemen – Czy mnie jeszcze pamiętasz (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku IV)

Niemen – Sukces (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku III)

Rok 1968. Ledwo ochłonąłem po sukcesie „Dziwnego świata”, a już trzeba było myśleć o nowej płycie. Od stycznia wojażowałem z Akwarelami po świecie, a to Francja-elegancja (MIDEM), a to jakaś europejska telewizja (Brema), a to znowu festiwal (Bratysławska Lira). Do tego jeszcze comiesięczne trasy po Polsce. Skoncentrować się na pisaniu mogłem tylko w drodze. I mimo, że tytuł wykiełkował pół roku wcześniej, dwanaście piosenek, wysupłanych z wolnego od koncertów czasu, nagraliśmy dopiero na przełomie maja i czerwca…

Czytaj dalej Niemen – Sukces (1996, Polskie Nagrania)(Niemen Od Początku III)