Wszystkie wpisy, których autorem jest Remi

† Witek Muzyk Ulicy – Gram Dla Was. Special Edition 2CD (2016, Ryszard Adamus)

Z grupą przyjaciół (menadżerem Ryszardem Adamusem, skrzypaczką Dominiką Bienias, perkusistą Wojciechem Kidoniem oraz odpowiedzialnym za PR i fotografię Arturem Rozmysłem) za pomocą platformy crowdfundingowej wydał w 2016 roku debiutancki album “‘Gram dla Was”, a w roku 2018 drugi, “Folko Rocko Punko Polo”, trzeci album wydał w 2021 roku “Gram dla Siebie”

Jego muzykę charakteryzowało użycie akordeonu i akustyczne aranżacje utrzymane w „ulicznej” stylistyce. W 2019 wystąpił na Pol’and’Rock Festival. Najpopularniejszym utworem Witka było „Serce wolności” z tekstem opowiadającym o polskiej emigracji zarobkowej.

Czytaj dalej † Witek Muzyk Ulicy – Gram Dla Was. Special Edition 2CD (2016, Ryszard Adamus)

Barbara Rybałtowska – Fantazyja (2000, Polskie Nagrania) ®

Tekst z okładki
Polskie Nagrania proponują Państwu posłuchanie ciekawych piosenek Barbary Rybałtowskiej. Piosenki i ballady, utrzymane w ciepłym, życzliwym światu i ludziom nastroju skłaniają do refleksji nad codziennością, przekazują niebanalne doświadczenia i emocje.
Autorka prezentuje różne gatunki poezji i piosenki: od stylizacji na modłę rybałtowską, po piękne liryki, takie jak kołysanka Jakim dobrym mocom” czy „Samotność moja” lub świetny „Chandrablues”. Bohaterka piosenek Rybałtowskiej widzi świat z dystansu, czasem nawet ironicznego. Nie ma tu dramatów, łez, rozpaczy; jest pogodna zaduma, mądra refleksja, wyciszone jakby i wysublimowane emocje. Czasem, jak w piosence „To nie chodzi wcale o mnie” te emocje przeniesione sana rzeczy, to one czują, one tęsknią Gra poetyckich konwencji i stylizacji miesza ze sobą, jak w życiu, żal i ironię, szczerość i maskę; tworzy też oryginalny styl Rybałtowskiej, który podoba się publiczności…

Czytaj dalej Barbara Rybałtowska – Fantazyja (2000, Polskie Nagrania) ®

Jolanta Kubicka – Tango (1999, Polskie Nagrania)

Jolanta Kubicka – TANGO
Tango podbiło świat na początku XX. wieku i ma wszelkie szanse królować jeszcze w wieku XXI. Jest w rytmie tanga jakaś magiczna siła oddziaływania na słuchaczy, zauroczenia, zniewalania. Hie jest chyba przypadkiem, że wszystkie „epokowe” szlagiery naszego stulecia to tanga.
Narodziło się w ubogich dzielnicach argentyńskich miast, wśród emigrantów, którzy osiedlili się w Buenos Aires w latach osiemdziesiątych XIX wieku. W melodiach tanga brzmią tańce różnych kultur: rytmy afrykańskie, indiańskie, hiszpańskie; wszystkie przeniknięte gorącymi i namiętnymi rytmami rodem z Argentyny…

Czytaj dalej Jolanta Kubicka – Tango (1999, Polskie Nagrania)

Ewa Śnieżanka – Kochaj Mnie Tak, Jak Ja Ciebie… (1999, Polskie Nagrania)

Z okładki
Ewa Śnieżanka.
Gdyby urodziła się za oceanem,
gdzieś w New Jersey czy na Manhattanie, z pewnością byłaby aktorką śpiewającą na Broadwayu. Ale urodziła się w Polsce, gdzie Broadwayu nie ma, a przeszczep musicalowy nigdy się nie przyjął. Dlatego wielkie szlagiery Gershwina czy Kandera, Ewa Śnieżanka śpiewa dla wtajemniczonych. Dla wszystkich zaś śpiewa swoje popularne przeboje, tanga i walce, z tym najsłynniejszym „nie ostatnim walcem”, którym tak brawurowo zdobywa każdą publiczność…

Czytaj dalej Ewa Śnieżanka – Kochaj Mnie Tak, Jak Ja Ciebie… (1999, Polskie Nagrania)

Renata Kretówna – Zbuntowana… (1999, Polskie Nagrania)

Tekst z okładki
Debiut zawodowy piosenkarski w 1973 podczas XI Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i od razu I nagroda za debiut (wiersz M. Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej „Ekscentrycy” z muzyką K. Kadleca). Debiut na zawodowej scenie w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie w 1974 r. („Karykatury” Kisielewskiego). Przedtem nagroda za debiut podczas studenckiej Giełdy Piosenki w Opolu (1969 r.) oraz wyróżnienie za kreację aktorską w „Karabinach pani Carrar” Brechta podczas przeglądu teatrów studenckich w Lublinie (1969 r.)…

Czytaj dalej Renata Kretówna – Zbuntowana… (1999, Polskie Nagrania)

Jolanta Kubicka – Światło w Lesie (1999, Polskie Nagrania)

Tekst z okładki.
Miłośnikom dobrej piosenki rekomendujemy nową płytę Jolanty Kubickiej. Wielki talent estradowy Jolanty Kubickiej został odkryty na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1972 roku, kiedy młodziutka dziewczyna brawurowo wyśpiewała jedną z głównych nagród.
Trafność werdyktu opolskiego jury potwierdziła Artystka wielokrotnie i na innych konkursach festiwalowych — w Sopocie, Rostoku, Słonecznym Brzegu i przez entuzjastyczne brawa polskiej i zagranicznej publiczności na koncertach w kraju i w świecie. Gorące oklaski zbierała Jolanta Kubicka zarówno w środkowej, jak i zachodniej Europie, a także w Stanach Zjednoczonych i na Kubie.
Wszędzie nawiązywała łatwy kontakt z publicznością; wszędzie zjednywała sobie wielbicieli swych nastrojowych, pięknie śpiewanych piosenek.

Czytaj dalej Jolanta Kubicka – Światło w Lesie (1999, Polskie Nagrania)

Eleni – Ty – Jak Niebo, Ja – Jak Obłok (1998, Polskie Nagrania)

Spoglądam na okładkę płyty długogrającej – pierwszej solowej płyty ELENI: bezkresna błękitna przestrzeń nieba i morza, a na tym tle piosenkarka w zwiewnej jak obłok sukience. Nie do wiary, że ta skromna, pełna osobistego uroku dziewczyna od ponad dwudziestu już lat reprezentuje u nas śródziemnomorską kulturę muzyczną!
Rodzice ELENI pochodzą z dawnych greckich siedzib w Azji Mniejszej, ale piosenkarka przyszła na świat w naszej dolnośląskiej Bielawie. Ojciec był stolarzem, matka – włókniarką w zakładach przemysłu bawełnianego. ELENI była ich najmłodszym – dziesiątym dzieckiem. Dzisiaj w Polsce mieszka już tylko para z rodziny Milopulosów. Dimos, artystyczna dusza, jest animatorem w łódzkiej wytwórni filmów rysunkowych, zaś ELENI pozostała wierna polskim melomanom, z którymi bardzo wcześnie nawiązała bliski i bardzo serdeczny kontakt.
Tekst z okładki

Czytaj dalej Eleni – Ty – Jak Niebo, Ja – Jak Obłok (1998, Polskie Nagrania)

SBB – 5 (Memento z Banalnym Tryptykiem) (1998, Polskie Nagrania)

„MEMENTO Z BANALNYM TRYPTYKIEM”, ostatnia płyta nagrana przez zespół SBB. Jakże inna od pozostałych. Po raz pierwszy zespół zaprosił do nagrania płyty czwartego muzyka – grającego na gitarze klasycznej jak również elektrycznej – Sławomira Piwowara. Wzbogacając gitarowe brzmienie, nie rezygnując z pełnego wykorzystania instrumentów elektronicznych, zespół SBB stworzył jedną z najpiękniejszych płyt w historii muzyki elektronicznej.
I tak tą płytą Polskie Nagrania zamykają etap wznawiania płyt zespołu na płytach kompaktowych i kasetach magnetofonowych.

Czytaj dalej SBB – 5 (Memento z Banalnym Tryptykiem) (1998, Polskie Nagrania)